Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw. W kancelarii będzie przysięga na Pismo Święte

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal / Polska Press
Anna Janik

Kościół zmienia zasady zawierania małżeństw. W kancelarii będzie przysięga na Pismo Święte

Anna Janik

Dekret Konferencji Episkopatu Polski nakłada na kapłanów przygotowujących narzeczonych do ślubu obowiązek przeprowadzenia rozmowy kanoniczno-duszpasterskiej. Ci mają odpowiadać pod przysięgą.

O nowym dekrecie, który został sprawdzony przez watykańską Kongregację do Spraw Biskupów, Episkopat poinformował w swoi komunikacie. Dokument zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które mają obowiązywać od 1 czerwca 2020 r. Sam Episkopat tłumaczy, że zmiany wynikają z nowych wyzwań Kościoła w Polsce.

„W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną. Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami” - podkreślają autorzy komunikatu.

Będzie przysięga na Pismo Święte

Jedną ze zmian jest też rozmowa kanoniczno-duszpasterska z narzeczonymi. Ma pomóc kapłanowi poznać sytuację prawną narzeczonych i upewnić się o należytym przygotowaniu do zawarcia małżeństwa.

„Spotkania proboszcza z narzeczonymi zawsze mają charakter zarówno prawny, jak i duszpasterski – obu tych aspektów nie można od siebie oddzielać ani przeciwstawiać”- czytamy w dekrecie.

Takie spotkanie powinno rozpocząć się wspólną modlitwą, a przed odpowiadaniem na pytania narzeczeni powinni złożyć przysięgę mówienia prawdy. Kapłan ma więc do niej przygotować Pismo św. oraz krucyfiks.

Ksiądz ma zadawać pytania każdemu osobno, co ma sprzyjać szczerości, a on sam powinien zachować przy tym dyskrecję i kulturę oraz uszanować godność i intymność osób, zwłaszcza przy stawianiu pytań osobistych. Informacji, które posiada z tej rozmowy nie wolno mu upubliczniać.

W dalszej cześci tekstu m.in.:

 • Kapłan może odmówić błogosławieństwa małżeństwa
 • Zmiana płci? Sprawa jest wysoce skomplikowana
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Anna Janik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

To mam rozumieć, że takie pomysły to w ramach przyciągnięcia wiernych do kościoła i skłonienia do zawierania małżeństw kościelnych ? Jeśli tak, to życzę powodzenia i wszystkiego najlepszego. Przypominają mi się dawne "nauki przedmałżeńskie", które od zawsze dla co poniektórych były małym horrorem, a teraz ma być jeszcze lepiej. Nie ma to jak rzucać kolejne kłody pod nogi.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.