Profanacja hostii podczas mszy św. w Tarnowcu. Odprawiono już nabożeństwo ekspiacyjne

Czytaj dalej
Fot. RobertCheaib/pixabay.com
Grzegorz Michalski

Profanacja hostii podczas mszy św. w Tarnowcu. Odprawiono już nabożeństwo ekspiacyjne

Grzegorz Michalski

Młoda kobieta, po przyjęciu komunii świętej, wypluła hostię i schowała ją do torebki. Do profanacji doszło podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium w Tarnowcu na Podkarpaciu. Odprawiono już nabożeństwo ekspiacyjne.

Ksiądz kanonik Paweł Knurek, który od sierpnia pełni funkcję proboszcza sanktuarium w Tarnowcu, nie chce sprawy komentować.

- To już drugi akt profanacji na terenie naszej parafii w ciągu ostatnich tygodni. Poprzedni polegał na zbezczeszczeniu figury Matki Bożej w Umieszczu. Nie chcemy kolejnego niechlubnego rozgłosu

- tłumaczy ks. Knurek.

O profanacji w Tarnowcu poinformowano przełożonego diecezji rzeszowskiej, biskupa Jana Wątrobę, ale władze kurii nie chcą opowiadać o zdarzeniu. Wiadomo, że w tego typu przypadkach Kościół zaleca odprawianie nabożeństwa ekspiacyjnego - odpokutowanie za winę, oczyszczenie. Odbyło się ono w tarnowieckim sanktuarium w sobotę, tydzień temu.

Profanacje na Podkarpaciu

Kilka tygodni temu doszło do znieważenia figury Matki Bożej z Lourdes w przydrożnej kapliczce w Umieszczu. Nieznani sprawcy weszli do kapliczki i oblali figurkę Maryi pomarańczową farbą.

Podobna sytuacja miała miejsce prawie cztery lata temu w Gąsówce. Nieznany sprawca wyniósł figurę poza kapliczkę, przewrócił ją na ziemię i pozostawił w przydrożnym rowie.

Do najgłośniejszego aktu profanacji doszło w kwietniu 2016 roku. Trójka gimnazjalistów po komunii wypluła i podeptała hostię w kościele Ojców Franciszkanów w Jaśle. Groziła im ekskomunika. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego.

Wyrokiem krośnieńskiego sądu 16-latkowie zostali zobligowani do właściwego zachowania się w miejscach kultu religijnego oraz odnoszenia się z szacunkiem do przedmiotów kultu religijnego, zwłaszcza do hostii świętej. Dodatko-wo sąd nakazał całej trójce, aby uważali na swoje zachowanie w miejscach kultu religijnego.

Grzegorz Michalski

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Maciej Dec

Może jej nie smakowała albo zakrztusiła się, może nie chciała brać czegoś do ust z rąk klechy który wcześniej był w WC i pewnie nie umył rąk, to nie jest temat żeby w gazetach pisać w jakim my porabanym teraz kraju żyjemy.

lukass2

kolejna porażka Kościola Katolickiego.Ale to jest tak kiedy pleban zainteresowany jest tylko wplywami na tacę

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.