Żołnierze Kukiza płacą po 10 zł

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Maciej Czerniak

Żołnierze Kukiza płacą po 10 zł

Maciej Czerniak

Dwóch parlamentarzystów, pięć biur poselskich i 32 działaczy. To ruch Kukiz’15 w regionie.

- Pamiętajmy, przede wszystkim, że Kukiz’15 nie jest partią polityczną - zaznacza na początku rozmowy Anna Malendowicz, dyrektor biura poselskiego Pawła Skuteckiego przy ulicy Focha 10 w Bydgoszczy.

Dyrektor podkreśla ten niepartyjny charakter ruchu firmowanego nazwiskiem Pawła Kukiza być może dlatego, by zwrócić uwagę na pewną elastyczność w doborze ludzi związanych bądź sympatyzujących z ruchem.

- Stowarzyszenie liczy obecnie 32 działaczy - wylicza Anna Malendowicz. - Ale to wyłącznie osoby działające w ruchu. Płacą miesięczne składki po 10 złotych na działalność.

Są jeszcze sympatycy, inni działacze luźniej związani ze stowarzyszeniem, jak choćby ci, którzy przynależą do Stowarzyszenia Endecja. To inicjatywa powołana do życia w maju ubiegłego roku. Celem stowarzyszenia jest krzewienie myśli Romana Dmowskiego oraz działanie - jak czytamy na stronie internetowej ND - „na rzecz umocnienia polskiej wspólnoty narodowej”, a „za nadrzędny interes narodowy” działacze uważają „budowę polskiej siły”. Prezesem stowarzyszenia, do którego należą również niektórzy członkowie Kukiz’15, jest białostocki poseł Adam Andruszkiewicz, były szef Młodzieży Wszechpolskiej.

Twarzami Kukiz’15 w Kujawsko-Pomorskiem są dwaj parlamentarzyści reprezentujący okręgi wyborcze 4 bydgoski i 5 toruński.

Paweł Skutecki z Bydgoszczy to były dziennikarz, rzecznik prasowy kilku kolejnych wojewodów (z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, ale też wicewojewody z Polskiego Stronnictwa Ludowego). Jak podaje portal kukiz.army (z ang. armia Kuki-za), nazywany również „Informatorem wojowniczym Kukiz’15”, Paweł Skutecki w 2007 roku stwierdził, że „wyczerpała się jego droga administracyjna”. Zanim został jednym z dwóch liderów ruchu w regionie, w 2015 roku wcale nie było oczywiste, że to on będzie „jedynką” na liście Kukiza w okręgu bydgoskim.

Początkowo tym promowanym kandydatem na posła miał być utytułowany paraolimpijczyk Mirosław Piesak. Wszystko się jednak zmieniło, kiedy we wrześniu 2015 roku sportowiec opuścił szeregi ruchu. - To jedna wielka ściema - działania i plany Pawła Kukiza - ocenił Piesak.

Skutecki w latach 2012-2014 prowadził firmę w Wielkiej Brytanii, wcześniej pracował w Polsce, między innymi jako copywriter. Jako poseł zatrudnia i korzysta z pomocy 28 pracowników swoich biur poselskich i asystentów.

Z kolei Paweł Szramka, poseł Kukiza’15 z okręgu toruńskiego, to urodzony w Brodnicy żołnierz zawodowy w stopniu starszego szeregowego. Służył w 4. pułku chemicznym. Ma 16 współpracowników.

W lutym otwarto biuro poselskie w Chojnicach. Mają z niego korzystać Skutecki, poseł Andrzej Kobylarz z Elbląga oraz Piotr Liroy Marzec.

Maciej Czerniak

Zajmuję się tematyką kryminalną, policyjną, jestem autorem relacji sądowych. Piszę też na tematy bieżące, dotyczące samorządu, problemów mieszkańców. Co najbardziej lubię w pracy? Zaskakujące historie, które mam przyjemność przedstawiać Czytenikom. Jak wiadomo, życie pisze najlepsze scenariusze. Nie tylko filmowe.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.