Zmiany w OFE według Morawieckiego mają poparcie

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Jolanta Zielazna

Zmiany w OFE według Morawieckiego mają poparcie

Jolanta Zielazna

Większość popiera zmiany w OFE, które zapowiada wicepremier Morawiecki. Uważamy, że odczujemy, iż są to nasze prywatne pieniądze.

Przychylność wobec zmian w kapitałowej części systemu emerytalnego pokazały badania CBOS.

OFE znikną

Żeby wiedzieć, co Polacy dobrze oceniają, a co nie, przypomnijmy krótko, jakie to mają być zmiany. Wynikają one z Programu Budowy Kapitału, przedstawionego przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

25 proc. aktywów w OFE ma być przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej ZUS. Pozostałe pieniądze - na indywidualne konta emerytalne, czyli do istniejącego obecnie III filara. II filar przestanie istnieć.

W III filarze zakłada się wprowadzenie powszechnego systemu pracowniczych programów emerytalnych, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Pracownik będzie mógł z nich wystąpić. Na zachętę każdy pracownik ma dostać 250 zł. Pracodawca mógłby dopłacać część składki do PPK, która byłaby zwolniona ze składek na ZUS.

Podział nam się podoba

Z badań CBOS wynika, że 68,7 proc. pytanych popiera przekazanie pieniędzy z OFE w części do ZUS, w większości na indywidualne konta emerytalne i przekształcenie ich w prywatną własność ubezpieczonych.

Widać, że aprobata dla podziału pieniędzy rośnie z poziomem wykształcenia. Zawsze jednak podział oszczędności na część publiczną i prywatną ma poparcie większości.


Kaczyński: Chciałbym, by UE była supermocarstwem.

Opinie zależą też od zatrudnienia. Przyklaskuje temu rozwiązaniu 75,7 proc. zatrudnionych na umowę o pracę i ponad 70 proc. samozatrudnionych.

Za to tylko niewiele ponad 13 proc. ankietowanych jest za tym, by wszystkie pieniądze zgromadzone w OFE przekazać do ZUS. - Polacy mają poczucie, że środki zgromadzone na rachunkach w OFE należą do nich - komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych. - Zapowiedziana w ubiegłym roku formalnoprawna zmiana statusu 75 proc. tych środków na prywatny oraz przekazanie ich na nowo utworzone konta w III filarze wydają się być oczekiwane przez Polaków.

Dopłata pod warunkiem

Również ponad połowa pytanych - 57,4 proc. - popiera oszczędzanie z dopłatą od pracodawcy. Dopłata byłaby jednak pod warunkiem regularnego, dodatkowego oszczędzania przez pracownika w wyspecjalizowanej instytucji finansowej, objętej nadzorem państwa.

Zmiany w kapitałowej części systemu emerytalnego zaczną się od 2018 r. Mają być wprowadzane stopniowo. W pierwszej kolejności tworzenie pracowniczych planów kapitałowych ma objąć pracowników firm zatrudniających ponad 250 osób.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.