Młodzi Opolanie, Wojciech Lipiński i Bartosz Polok skonstruowali przenośną kapsułę sypialną. Przyznano im złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.
Ich wynalazek to TUBE, czyli po angielsku rura. Pod tą pospolitą nazwą kryje się przenośna kapsuła sypialna zasilana panelami fotowoltaicznymi.
- Kapsuła może znaleźć zastosowanie przy autostradach, w miejscach obsługi podróżnych, na szlakach turystycznych czy pielgrzymkowych oraz w czasie klęsk żywiołowych – mówi Wojciech Lipiński. - To jest taki lepszy namiot, w którym trzy osoby mogą odpocząć, pod posłaniem schować bagaż i mają zapewnioną wentylację oraz oświetlenie ledowe. Udało się nam stworzyć przestrzeń kompaktową, ale nie klaustrofobiczną. To nie jest kamper ani przyczepa kempingowa. Ale zaletą naszej kapsuły jest to, że ma odnawialne źródło energii i łatwo ją przewieźć w inne miejsce.
Kiedy w październiku 2015 roku zaczynali pracę nad kapsułą, obaj konstruktorzy byli uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. Wojciech (mieszka w Kamienicy koło Paczkowa) uczy się tam nadal - będzie technikiem urządzeń i systemów energii odnawialnej. Jego starszy o rok kolega, Bartosz Polok z Opola, uczęszczał do technikum budowlanego. Obecnie studiuje budownictwo na Politechnice Opolskiej. Bartosz m.in. zaprojektował kształt i wygląd kapsuły, Wojciech zajął się instalacją wentylacyjną i elektryczną.
- Myśmy się wcześniej nie znali – przyznaje Wojciech – w czasie dwóch, trzech miesięcy niezależnie od siebie przyszliśmy z podobnym pomysłem do naszego nauczyciela, mgra inż. architekta Jarosława Gawrysia i to on połączył nas w zespół.
O ich pomyśle zrobiło się głośno po jesiennej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS w Warszawie, gdzie – w konkurencji 400 wynalazków zbudowanych w firmach i instytutach badawczych z 26 krajów przyznano młodym Opolanom złoty medal.
- W konkursie „Młody Innowator” wygraliśmy możliwość wystawienia się tam za darmo – opowiada Wojciech Lipiński. - Złoty medal przyznany tam przez jury odbierzemy w najbliższą sobotę w hotelu „Arkas” w Prószkowie. I to jest na pewno nasz największy sukces. Równie ważne było to, że podczas wystawy na Politechnice Warszawskiej stale byliśmy wypytywani o ten pomysł i jego zastosowanie. Być może wśród rozmówców byli przyszli wykonawcy kapsuł.
Co kryje kapsuła
- TUBE jest konstrukcją o wysokości 2,40 m oraz 2,20 m długą i szeroką. Jest zbudowana z profili ze stali powlekanej. Konstrukcja cały czas jest ulepszana. Najnowsze innowacje polegają na możliwości – na szlakach rowerowych - zawieszenia z tyłu kapsuły trzech wieszaków na rowery. Jest też przygotowana wersja z zamkiem wyposażonym w automat wrzutowy na monety (w miejscach, gdzie nie będzie obsługi).
- Twórcy kapsuły mają już potwierdzenie Urzędu Patentowego RP, że ich wytwór nie jest plagiatem. Ich konstrukcja została tym samym zarejestrowana w Polsce. Młodzi konstruktorzy są obecnie reprezentowani przez Park Naukowo-Technologiczny w Opolu w rozmowach z potencjalnymi inwestorami i wykonawcami. Trwa właśnie obliczanie kosztorysu.