Krzysztof Ogiolda

Złoty medal dla Opolan za kapsułę sypialną

Kapsuła to lekka konstrukcja zasilana panelami fotowoltanicznymi. Świetna do obsługi podróżnych na szlakach turystycznych i pielgrzymkowych oraz w czasie Fot. Archiwum prywatne Kapsuła to lekka konstrukcja zasilana panelami fotowoltanicznymi. Świetna do obsługi podróżnych na szlakach turystycznych i pielgrzymkowych oraz w czasie klęsk żywiolowych.
Krzysztof Ogiolda

Młodzi Opolanie, Wojciech Lipiński i Bartosz Polok skonstruowali przenośną kapsułę sypialną. Przyznano im złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków.

Ich wynalazek to TUBE, czyli po angielsku rura. Pod tą pospolitą nazwą kryje się przenośna kapsuła sypialna zasilana panelami fotowoltaicznymi.

- Kapsuła może znaleźć zastosowanie przy autostradach, w miejscach obsługi podróżnych, na szlakach turystycznych czy pielgrzymkowych oraz w czasie klęsk żywiołowych – mówi Wojciech Lipiński. - To jest taki lepszy namiot, w którym trzy osoby mogą odpocząć, pod posłaniem schować bagaż i mają zapewnioną wentylację oraz oświetlenie ledowe. Udało się nam stworzyć przestrzeń kompaktową, ale nie klaustrofobiczną. To nie jest kamper ani przyczepa kempingowa. Ale zaletą naszej kapsuły jest to, że ma odnawialne źródło energii i łatwo ją przewieźć w inne miejsce.

Kiedy w październiku 2015 roku zaczynali pracę nad kapsułą, obaj konstruktorzy byli uczniami Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Gzowskiego w Opolu. Wojciech (mieszka w Kamienicy koło Paczkowa) uczy się tam nadal - będzie technikiem urządzeń i systemów energii odnawialnej. Jego starszy o rok kolega, Bartosz Polok z Opola, uczęszczał do technikum budowlanego. Obecnie studiuje budownictwo na Politechnice Opolskiej. Bartosz m.in. zaprojektował kształt i wygląd kapsuły, Wojciech zajął się instalacją wentylacyjną i elektryczną.

- Myśmy się wcześniej nie znali – przyznaje Wojciech – w czasie dwóch, trzech miesięcy niezależnie od siebie przyszliśmy z podobnym pomysłem do naszego nauczyciela, mgra inż. architekta Jarosława Gawrysia i to on połączył nas w zespół.

O ich pomyśle zrobiło się głośno po jesiennej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS w Warszawie, gdzie – w konkurencji 400 wynalazków zbudowanych w firmach i instytutach badawczych z 26 krajów przyznano młodym Opolanom złoty medal.

- W konkursie „Młody Innowator” wygraliśmy możliwość wystawienia się tam za darmo – opowiada Wojciech Lipiński. - Złoty medal przyznany tam przez jury odbierzemy w najbliższą sobotę w hotelu „Arkas” w Prószkowie. I to jest na pewno nasz największy sukces. Równie ważne było to, że podczas wystawy na Politechnice Warszawskiej stale byliśmy wypytywani o ten pomysł i jego zastosowanie. Być może wśród rozmówców byli przyszli wykonawcy kapsuł.

Co kryje kapsuła

Krzysztof Ogiolda

Jestem dziennikarzem i publicystą działu społecznego w "Nowej Trybunie Opolskiej". Pracuję w zawodzie od 22 lat. Piszę m.in. o Kościele i szeroko rozumianej tematyce religijnej, a także o mniejszości niemieckiej i relacjach polsko-niemieckich. Jestem autorem książek: Arcybiskup Nossol. Miałem szczęście w miłości, Opole 2007 (współautor). Arcybiskup Nossol. Radość jednania, Opole 2012 (współautor). Rozmowy na 10-lecie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, Gliwice-Opole 2015. Sławni niemieccy Ślązacy, Opole 2018. Tajemnice opolskiej katedry, Opole 2018.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.