Zimowe bieganie. Więcej kilometrów, ale wolniej

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Łukasz Koleśnik

Zimowe bieganie. Więcej kilometrów, ale wolniej

Łukasz Koleśnik

Rozmawiamy o zimowym bieganiu z Marcinem Zagórnym z klubu Tomato Krosno Odrzańskie, który ma na koncie wiele sukcesów biegowych.

Co biegacze amatorzy (i nie tylko) powinni zmienić w okresie zimowych w swoim treningu?
Zimą powinno się zwiększyć kilometraż biegowy. Więcej objętości, a mniej szybkości. Wprowadzać siłę biegową np. jeśli nie ma się dostępu do hali, to najlepiej biegać podbiegi pod górkę dwa razy w tygodniu. Natomiast w niedzielę większość biegaczy jest przystosowana do długiego wybiegania. Czyli wypad na trasę liczącą 20 albo 30 kilometrów.

Lepiej zimą biegać w terenie czy lepiej schować się w ciepłej hali i skorzystać z bieżni?
Moim zdaniem lepiej biegać w terenie zimą. Dlaczego? Ponieważ organizm się hartuje i przyzwyczaja do powietrza. Oczywiście nie wykluczam całkowicie biegania w zamkniętych pomieszczeniach. Jeżeli ktoś ma taką możliwość, to warto korzystać z hali, ponieważ jest przydatna do zrobienia ćwiczeń ogólnorozwojowych.

Najważniejsze, żeby na zimę się nie rozleniwić?
Jak najbardziej. Nie rezygnujmy z treningu, bo na zewnątrz jest zimno. Potraktujmy to jako dodatkową motywację, kolejną przeszkodę do pokonania. Dobrze przepracowany okres zimowy zaprocentuje wynikami w sezonie! Zima u biegaczy to podstawa!

O czym jeszcze warto pamiętać podczas zimowego biegania?
Przede wszystkim o odpowiedniej odzieży. Mimo że podczas biegu jesteśmy rozgrzani, to lepiej dobrze się zakryć, ponieważ łatwo się przeziębić. Czapka i rękawiczki w naprawdę mroźnych dniach to wręcz obowiązek. Ponadto trzeba pamiętać o tym, aby być dobrze oznakowanym na trasie, ze względu na bezpieczeństwo swoje i innych.
Nie zapominajmy też o dobrym obuwiu.

To znaczy? Mówimy o jakiś specjalnych butach na zimę?
Niekoniecznie. Przede wszystkim mają być wygodne, przystosowane do biegania. Tylko żeby nie były przewiewne, po wam nogi pomarzną.

Sam cały czas biegasz. Jakiś czas temu cieszyłeś się z wygrania Krośnieńskiej Dziesiątki.
To już było dawno temu. Tak. Cieszyłem się z tego, że wygrałem na „swojej ziemi”. Byłem właściwie przedstawicielem gospodarzy i wykręcenie dobrego wyniku było dla mnie naprawdę ważne. Cieszę się, że mi się udało.

A jak poszło w ostatnich startach? Gdzie biegałeś?

W Luboniu niedaleko Poznania odbyła się VI edycja biegu Niepodległościowego na dystansie 10 kilometrów . Znalazłem się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej z czasem 32 min. i 11 sek. Bieg ukończyło 1.062 osoby. Był to mój 42 start w tym sezonie!

A co teraz? Szykujesz się do jakiegoś następnego startu?
Czas na odpoczynek. Dziękuje tym, którzy troszkę mi pomogli w tym sezonie.

Odpoczynek raczej nie będzie długi...
O regeneracji też trzeba pamiętać. Jest bardzo ważna. Ale masz rację. Przerwa będzie krótka, ponieważ jak wcześniej mówiłem, trzeba przygotować się do następnego sezonu, a więc ostro trenować.

Życzę Ci kolejnych sukcesów.
Dziękuję.

Łukasz Koleśnik

W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Opisuję wydarzenia z powiatu krośnieńskiego. Tematyka dowolna: od inwestycji, przez wywiady z ciekawymi ludźmi, po interwencje. Zdarza mi się też popełnić jakiś artykuł sportowy. Prowadzę też portal internetowy Krosno Odrzańskie Nasze Miasto oraz powiązanego z nim Facebooka, gdzie również znajdziecie materiały z krośnieńskiego regionu, mnóstwo galerii zdjęciowych i wiele innych. Prywatnie interesuję się sportem, głównie piłką nożną i koszykówką. Jestem zapalonym kibicem Borussii Dortmund. Biegam, dla zdrowia. Lubię kino, książkę, gry komputerowe. Nie mogę się rozstać z muzyką, więc pewnie mnie spotkasz ze słuchawkami na uszach. Studiowałem dziennikarstwo we Wrocławiu. O dziwo, pracuję jako dziennikarz.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.