Zelanda. Jak być eko od małego, uczy opolska ECO

Czytaj dalej
Fot. Fot.archiwum
Edyta Hanszke

Zelanda. Jak być eko od małego, uczy opolska ECO

Edyta Hanszke

„Zelanda” to tytuł najnowszego przedstawienia przygotowanego przez Teatr EKO Studio z Opola na zlecenie Energetyki Cieplnej Opolszczyzny.

Kopcące kominy spowodowały, że kruki, które dawniej były pięknie śpiewającymi, zielonymi ptakami, są czarne i kraczą. Tytułowa „Zelanda” jest ostatnim przedstawicielem zielonych kruków i symbolem podejmowanej przez bohaterów przedstawienia walki o to, aby powietrze było czyste i zdrowe.

Premierę najnowszego spektaklu edukacyjnego dzieci z opolskich przedszkoli zobaczyły 4 grudnia, z okazji mikołajek, w siedzibie ECO.

- To kolejna odsłona kampanii edukacyjnej, którą Energetyka Cieplna Opolszczyzny kieruje głównie do dzieci z ogrzewanych przez firmę przedszkoli na terenie dziesięciu województw - czytamy w komunikacie prasowym. - Fabuła spektaklu, który ponownie wyreżyserował znany opolski aktor Andrzej Czernik, osadzona jest w przestrzeni miejskiej i koncentruje się wokół problemu smogu.
- Chcemy dotrzeć z naszym przekazem do jak największej liczby najmłodszych, w myśl starego powiedzenia „Czym skorupka za młodu…”. Smog, czyli zanieczyszczenia powietrza, spowodowane głównie przez spalanie złej jakości paliwa w indywidualnych źródłach ciepła, w dużej mierze decyduje o jakości życia w miastach - zauważa Paweł Krawczyk, członek zarządu ECO SA. - Ze smogiem nasza firma walczy od wielu lat na kilku płaszczyznach. Z jednej strony ograniczając wpływ własnej działalności na środowisko naturalne, z drugiej starając się dostarczać ekologiczne ciepło wszędzie tam, gdzie to możliwe. W edukacji i budowaniu świadomości ekologicznej, zwłaszcza wśród najmłodszych, widzimy największą szansę na spowodowanie realnej poprawy stanu środowiska naturalnego.

„Zelanda” to kolejne edukacyjne przedstawienie przygotowane na zlecenie ECO przez opolski teatr

„Zelanda” to kolejne przedstawienie powstające z inicjatywy ECO dla dzieci w wieku przedszkolnym, po „Gajowym Badurze” (2016), „Piotrusiu i Smogu” (2017) oraz „Drużynie Zet” (2018). Podobnie jak poprzednie przedstawienia, najnowsze również przygotowane zostało przez aktorów opolskiego Teatru EKO Studio.

- To sztuka, która bawi i uczy dzieci, w jaki sposób mogą zagwarantować sobie przyszłość bez smogu. Częścią wspólną wszystkich tych przedstawień jest ochrona środowiska i podkreślenie jej wagi w codziennym życiu – mówi Andrzej Czernik, aktor, reżyser przedstawienia i dyrektor teatru.

Każdego roku spektakle edukacyjne ECO ogląda blisko 10 tys. dzieci, głównie przedszkolaków z ogrzewanych przez ECO przedszkoli, ale nie tylko. Firma organizuje również spektakle otwarte z okazji np. Dnia Dziecka w ECO czy spotkań mikołajkowych.

Zobacz: Razem Przeciw Smogowi - jak lasy oczyszczają powietrze?

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.