Zbigniew P. zabił 14-letnie dziecko. Został skazany na 25 lat więzienia i pozbawienie praw publicznych

Czytaj dalej
Fot. Robert Woźniak
Norbert Kowalski

Zbigniew P. zabił 14-letnie dziecko. Został skazany na 25 lat więzienia i pozbawienie praw publicznych

Norbert Kowalski

Zbigniew P., który zabił swojego 14-letniego pasierba Mikołaja, został skazany przez poznański sąd na 25 lat więzienia. Mężczyzna przyznał się do winy. Jego proces trwał zaledwie dwa miesiące. Większość procesu Zbigniewa P. była niejawna.

- Zbigniew P. został skazany na 25 lat pozbawienia wolności, 10 lat pozbawienia praw publicznych i musi zapłacić matce chłopca 100 tys. zł zadośćuczynienia

- informuje Katarzyna Błaszczak z biura prasowego poznańskiego Sądu Okręgowego.

Do wstrząsającej zbrodni doszło w listopadzie 2018 roku w Gogolewie (powiat gostyński). Zwłoki 14-letniego Mikołaja znalazła jego matka. Szybko okazało się, że zbrodnię popełnił jego ojczym Zbigniew P. Sam P., krótko po zdarzeniu miał przez telefon poinformować swoją pracodawczynię, że zrobił coś bardzo złego, za co grozi mu długoletnie więzienie. Chociaż mężczyzna wyjechał z Gogolewa, został zatrzymany dzień po zabójstwie w miejscowości Brzezie. Kiedy spacerował po ulicy, został zauważony przez jednego z policjantów, który następnie go zatrzymał.

Czytaj też: Wielki spór o znaną kręgielnię Niku Bowling w Poznaniu. Od miesięcy nie płaci czynszu i działa bez umowy? "Czujemy się bezradni"

Podczas śledztwa Zbigniew P. początkowo przyznał się do winy i wskazał miejsce ukrycia drewnianej pałki, którą kilkukrotnie uderzył w głowę 14-letniego Mikołaja. Potem jednak nie był tak jednoznaczny w swoich wyjaśnieniach.

- Nie potrafił jasno powiedzieć, czy się przyznaje, czy nie. Nie podał jasnego motywu

- mówił prokurator Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej. Śledczy podejrzewali jednak, że jednym z motywów mógł być konflikt rodzinny. Matka zamordowanego Mikołaja, zeznała bowiem, że relacje między nią i mężem od około 2 lat były złe.

Zobacz też: Komornik popełnił przestępstwo, a właściciel ziemi stracił miliony? Sprawę bada prokuratura. W tle inwestycja wielkiej firmy

Proces Zbigniewa P. ruszył pod koniec września w poznańskim Sądzie Okręgowym. Już na pierwszej rozprawie mężczyzna ostatecznie przyznał się do zabójstwa swojego 14-letniego pasierba. To był jednak jedyny jawny element procesu. Dalsza część procesu toczyła się bowiem, na mocy decyzji sądu, z wyłączeniem jawności. To oznacza, że media i publiczność nie mogły być obecne na przesłuchaniach np. świadków.

Proces Zbigniewa P. trwał bardzo krótki i zakończył się już po zaledwie dwóch miesiącach. Kilkanaście dni temu poznański Sąd Okręgowy ogłosił wyrok uznając go winnym zabójstwa i skazując na 25 lat więzienia.

Czytaj więcej o sprawie Zbigniewa P.:

Norbert Kowalski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.