Iwona Kłopocka-Marcjasz

Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Zaszczep się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu Fot. pixabay.com
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, na które nie ma lekarstwa. Jedynym ratunkiem są szczepienia ochronne. Właśnie trwa ogólnopolska akcja Zielony Miesiąc Szczepień KZM.

Warto o tym pomyśleć jeszcze przed majówką, którą większość z nas - i naszych dzieci - spędzi na łonie natury. W lasach, parkach, a nawet w przydomowych ogródkach czai się wielkie niebezpieczeństwo - wygłodniałe kleszcze.

W Polsce coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest borelioza, ale wciąż bardzo mało wiemy na temat KZM (kleszczowe zapalenie mózgu).

 • Na Opolszczyźnie od 2012 roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowały 34 osoby. W całym kraju zapadło na nią 1245 osób.
 • Obecnie wirus rozprzestrzenia się w całej Europie, nawet w krajach, które dotąd uważały się za całkowicie wolne od KZM.
Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.