“Zasadzić ci kopa?” Skandaliczne słowa nauczycielki pilskiej podstawówki do jednego z uczniów. Sprawę zgłosili pracownicy kina

Czytaj dalej
Fot. zdjęcie ilustracyjne/Grzegorz Gałasiński
TR

“Zasadzić ci kopa?” Skandaliczne słowa nauczycielki pilskiej podstawówki do jednego z uczniów. Sprawę zgłosili pracownicy kina

TR

Podczas wycieczki do kina w Pile nauczycielka opiekująca się grupą uczniów zwróciła się do jednego z nich słowami: "zasadzić ci kopa?", co usłyszeli pracownicy kompleksu, o czym postanowili powiadomić dyrekcję szkoły.

Jedna z młodszych klas pod opieką nauczycielki była na zarezerwowanym dla niej seansie w pilskim kinie Helios. Było już po projekcji, a uczniowie zbierali się do wyjścia. Byli już w holu kina, kiedy nauczycielka próbowała zdyscyplinować jednego z uczniów słowami “zasadzić ci kopa?”.

Dlaczego użyła takich słów wobec ucznia? Tego nie udało nam się ustalić. Słowa jednak padły i to na tyle głośno, że usłyszeli je pracownicy kina. Kiedy jeden z nich zwrócił kobiecie uwagę, usłyszał w odpowiedzi, że to ona jest nauczycielką. Sprawa trafiła do dyrekcji szkoły.

- Zareagowaliśmy, gdyż takie słowa są niedopuszczalne wobec dziecka. To nie tylko kwestia kultury tej pani, ale przede wszystkim kwestia godności tego dziecka. W kinie mamy do czynienia z różnymi sytuacjami. Ta jednak była wyjątkowo bulwersująca, co przyzna nie tylko każdy rodzic, ale także, mam nadzieję, każdy nauczyciel

- mówi Adrian Glugla, dyrektor kina Helios w Pile.

Jak do wypowiedzi nauczycielki odniosła się dyrekcja szkoły? Otrzymaliśmy lakoniczny komentarz.

- Nauczycielka przeprosiła dzieci za swoje słowa. Jeżeli chodzi o nią, to została z nią przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca. Ma wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość

- mówi dyrektor szkoły.

Przypadek pilskiej nauczycielki, nie jest, niestety, odosobniony. Tylko w 2019 roku Rzecznik Praw Dziecka został poinformowany o 326 postępowaniach wyjaśniających prowadzonych wobec nauczycieli z powodu naruszenia praw i dobra dziecka, z czego 257 spraw zostało skierowanych przez rzeczników dyscyplinarnych do dalszego badania w komisjach dyscyplinarnych. Zdaniem Mikołaja Pawlaka, naprawę trzeba zacząć od systemu kształcenia przyszłych pedagogów. W czerwcu wystąpił w tej sprawie do byłego już ministra nauki.

- Dziecko ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej. Niestety, sprawy, które trafiają do mojego biura, pokazują deficyty dorosłych, których opiece dzieci są powierzane - stwierdził Mikołaj Pawlak w swoim wystąpieniu.

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
TR

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.