Lucyna Makowska

ŻARY. Budowa nowej strażnicy w powiecie żarskim rośnie w oczach

Budowa nowej siedziby straży pożarnej ma  się zakończyć w 2022 roku. Fot. Lucyna Makowska Budowa nowej siedziby straży pożarnej ma się zakończyć w 2022 roku.
Lucyna Makowska

Postępuje budowa jednostki ratowniczo- gaśniczej dla strażaków żarskiej komendy. Obiekt budowany jest na ul. Zielonogórskiej.

12 milionowa inwestycja w 60 proc. ( ok. 7,1 mln zł) będzie finansowana z budżetu państwa, na pozostałe 40 proc., tj. 4,9 mln zł składają się samorządy. Budowa rozłożona jest na lata 2017- 2022. Działki pod strażnicę na swoich terenach przekazała nieodpłatnie już kilka lat temu gmina wiejska Żary. Wykonany został zjazd na teren strażnicy z ul. Zielonogórskiej oraz fundamenty budynku komendy, jednostki ratowniczo gaśniczej i wieży. Ogrodzono również teren strażnicy.

- Inwestycja jest przykładem współpracy z rozumienia samorządów, które wspierają budowę - podkreśla Robert Słowikowski, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żarach.

Sukcesywnie realizowane są kolejne etapy przedsięwzięcia. Od 2017 roku, małymi krokami idziemy do przodu. Wzniesiono już fundamenty, a na początku tego roku usunięto kolizję energetyczną na działce.

Obecnie rozstrzygnięty został przetarg na budowę w stanie surowym dwóch budynków komendy i jednostki rarowniczo-gaśniczej na kwotę 3 mln zł. Co będzie realizowane już w tym roku.

Do realizacji na lata 2018- 2022 zaplanowano nie tylko budynek straży pożarnej, ale i wiat kontenerowo- parkingowych, przyłącza gazowego, przyłącza telekomunikacyjnego, zbiorników na wody opadowe.

Na terenie obiektu powstanie ścianka do ćwiczeń wysokościowych z bieżnią, tory ćwiczeń pożarniczych, wielofunkcyjne boisko , place manewrowe, wewnętrzne parkingi , chodniki i drogi.

W ramach inwestycji budowane będą też zjazd z drogi publicznej. Powstanie również wiata śmietnikowa, ogrodzenie, oświetlenie zewnętrzne, ale i strażacki poligon do ćwiczeń z obiektami małej architektury. Na terenie remizy strażnicy znajdzie się 14 garaży na duże samochody ratowniczo-gaśnicze, oraz trzy małe, oraz warsztat. Ostatnim elementem będą nasadzenia zieleni.

Lucyna Makowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.