Krzysztof Strauchmann

Zamek w Głogówku. Projekt dobry, ale pieniędzy z funduszy norweskich nie dostał

Zamek w Głogówku. Projekt dobry, ale pieniędzy z funduszy norweskich nie dostał Fot. Archiwum Muzeum Regionalnego w Głogówku
Krzysztof Strauchmann

Fundusze norweskie nie dofinansują prac remontowych na zamku w Głogówku. Władze miasta będą się starać o pomoc z innych źródeł.

Fundusze norweskie za pośrednictwem polskiego Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego finansują konserwację i rewitalizację obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie Polski.

W obecnej edycji tego programu swoje wnioski przysłało 150 gmin i innych instytucji. Gmina Głogówek wystąpiła o 18 mln złotych dofinansowania z przeznaczeniem na rewitalizację i całkowite zagospodarowanie dwóch skrzydeł tzw. zamku dolnego (wschodniego od strony ul. Zamkowej oraz południowego od strony klasztoru franciszkanów).

Projekt przewidywał, że zostaną one na nowo zaadaptowane na Centrum Kulturalno – Szkoleniowe czyli na potrzeby Muzeum Regionalnego w Głogówku. Powstaną tam sale wystawowe, ale też przestrzeń do zajęć edukacyjnych, warsztatowych oraz sala koncertowa na potrzeby festiwalu czy Akademii Beethovenowskiej.

Ta część potężnej budowli miała mieć przy okazji wymienione instalacje wodne, kanalizacyjne oraz ogrzewanie i miała zostać dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych przez budowę windy. Gmina sfinansowała opracowanie dokumentacji architektonicznej, poza tym duże grono osób zaangażowało się w przygotowanie projektu. Mieszkańcy uczestniczyli w styczniu w konsultacjach społecznych w tej sprawie, na spotkaniu mogli podsuwać swoje pomysły na zagospodarowanie przestrzeni zamkowych.

Konkurencja o dofinansowanie była bardzo silna. Ostatecznie gmina Głogówek nie znalazła się na liście wybranych 15 projektów. W ocenie ministerstwa zamkowi w Głogówku zabrakło punktów przyznawanych za stopień degradacji obiektu, bowiem zabytek przeszedł ostatnio prace konserwatorskie dachów i fundamentów.

- Mamy gotową bardzo dobrą dokumentację projektową. Złożymy ją z wnioskami do innych źródeł wsparcia – zapowiada Aleksander Devosges - Cuber, dyrektor Muzeum Regionalnego w Głogówku.

Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.