Zaległego abonamentu RTV nam nie darują [infografika]

Czytaj dalej
Fot. Bartosz Frydrych
Małgorzata Stempinska

Zaległego abonamentu RTV nam nie darują [infografika]

Małgorzata Stempinska

Tylko w tym roku urzędy skarbowe w regionie ściągnęły ponad 3,3 mln zł z tytułu zaległego abonamentu RTV. Najwięcej w Toruniu i Włocławku.

Choć zamieszanie wokół abonamentu RTV trwa, poczta wciąż wysyła wezwania do zapłaty, a fiskus ściąga od opornych zaległości.

Nawet jeśli abonament zniknie wkrótce albo zastąpi go inna danina na publiczne media (choć na razie się na to nie zanosi), to i tak trzeba spłacić swój dług. Często niemały, bo średnio wynosi kilkaset złotych.

Co ważne, dług z tytułu zaległego abonamentu obejmuje nie tylko należność główną, ale również odsetki i koszty egzekucji. W przypadku najwyższego możliwego zadłużenia - prawie 1500 zł - wynoszą one odpowiednio: 1059 zł należność główna, około 350 zł odsetki oraz około 80 zł koszty egzekucji.

Mogą ściągnąć dług z emerytury czy pensji

Na uregulowanie należności jest 7 dni od otrzymania wezwania do zapłaty. Jeśli zadłużenie nie zostanie spłacone we wspomnianym terminie, wówczas jego egzekwowanie następuje na podstawie tytułu wykonawczego przekazanego do właściwego urzędu skarbowego. Zaległy abonament RTV fiskus może ściągać np. z nadpłaty podatku dochodowego, z rachunku bankowego, poprzez komornika albo z emerytury czy pensji.

Uwaga! Wezwanie do zapłaty zaległości dostaną tylko te osoby, które nie wyrejestrowały odbiorników radiowych i telewizyjnych, a przestały za nie płacić.Create column charts

Ponad 55 tys. osób jeszcze musi spłacić dług

Tylko w tym roku urzędy skarbowe w regionie z tytułu zaległego abonamentu RTV ściągnęły 3 346 453,09 zł. To dane na 31 sierpnia tego roku.

Dla porównania - w 2015 roku była to kwota 3 930 666,87 zł, w 2014 roku - 10 476 074,68 zł, w 2013 roku - 3 239 750,30 zł, w 2012 roku - 146 797,44 zł, a w 2011 roku - 4 355,60 zł.

Przez pierwszych osiem miesięcy 2016 roku do skarbówek na Pomorzu i Kujawach wpłynęły nowe 2604 tytuły wykonawcze dotyczące abonamentu RTV.

- Liczba czynnych tytułów wykonawczych według stanu na 31 sierpnia 2016 roku wynosi 55 830 - informuje Maciej Cichański, st. specjalista z Samodzielnego Referatu Wsparcia Zarządzania i Komunikacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

W Toruniu skarbówka jest najskuteczniejsza

Które urzędy skarbowe w tym roku ściągnęły najwięcej pieniędzy z tytułu zaległego abonamentu RTV?

Jak się okazuje to: Pierwszy Urząd Skarbowy w Toruniu (514 807,79 zł), Urząd Skarbowy we Włocławku (344 450,13 zł), Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu (342 931,04 zł), Urząd Skarbowy w Inowrocławiu (323 547,11 zł) oraz Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy (245 110,30 zł).

Natomiast w ubiegłym roku najskuteczniejsze były skarbówki z Inowrocławia i Włocławka. Pierwsza wyegzekwowała 518 772,35 zł, a druga - 448 175,22 zł.

Można się starać o umorzenie zaległości

Zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych, w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych wraz z odsetkami.

Zatem o umorzenie zadłużenia abonent może się zwrócić do wspomnianej instytucji. Podajemy adres do korespondencji: Biuro Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Departament Budżetu i Finansów, skwer ks. kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa

E-mail: mail: abonament@krrit.gov.pl

Wniosek o umorzenie zaległości powinien zawierać: imię i nazwisko, adres abonenta, indywidualny numer identyfikacyjny, okres i kwotę zadłużenia, uzasadnienie niepłacenia abonamentu.

Do wniosku należy załączyć dokumenty potwierdzające:

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.