Bogumiła Rzeczkowska

Zaczęły się kolejne rozbiórki domów w Ustce

Wyburzone do rewitalizacji budynki przy ulicach Mickiewicza 1 i Sprzymierzeńców 15. Wkrótce zostanie wybrany wykonawca Wyburzone do rewitalizacji budynki przy ulicach Mickiewicza 1 i Sprzymierzeńców 15. Wkrótce zostanie wybrany wykonawca
Bogumiła Rzeczkowska

Usteckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło kolejną inwestycję. U zbiegu ulic Mickiewicza i Sprzymierzeńców rozpoczęła się rozbiórka. W tym miejscu zostaną odtworzone dwa budynki.

Dla zwolenników rewitalizacji to dobra wiadomość: stara Ustka wypełnia się odnowionymi, zbudowanymi po obrysie, atrakcyjnymi dla nabywców budynkami.

Dla przeciwników burzenia - to utrata klimatu starego miasta. Dyskusje mieszkańców na ten temat trwają od kilkunastu lat. Tyle, ile trwa rewitalizacja.

Jednak wygląd niektórych starych domów mówi sam za siebie. Jeszcze gorzej jest wewnątrz.

- Od początku byliśmy krytykowani, że rozbieramy domy i budujemy nowe. Jednak nie zdecydowałbym się na inną formę, bo byśmy z sądów nie wyszli - stwierdza w rozmowie z nami Edward Rokosz, prezes Usteckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - Dzisiaj każdy wie, co kupuje.

Właśnie zaczęło się wyburzanie budynku przy ul. Mickiewicza 1. Na rozbiórkę czeka też jego sąsiad przy ul. Sprzymierzeńców 15.

- Oba budynki zachowają swoje obecne bryły. Ten przy Mickiewicza zostanie zbudowany z czerwonej cegły, by nawiązać do istniejących domów w sąsiedztwie. Natomiast w budynku przy Sprzymierzeńców zostaną zachowane stare drewniane drzwi wejściowe, które oddaliśmy do renowacji - opisuje Edward Rokosz. - Wszystkie nasze działania konsultujemy z konserwatorem zabytków.

Przetarg na roboty budowlane zostanie ogłoszony w przyszłym tygodniu. Budynki mają powstać do końca przyszłego roku. Jednak już na przełomie listopada i grudnia tego roku odbędzie się przetarg na rezerwację mieszkań. Sprzedawane będą w stanie deweloperskim odrębne mieszkania we wspólnocie składającej się z tych dwóch budynków.

Na listopad UTBS planuje sprzedaż budynków przy ul. Sprzymierzeńców 10 i ul. Kosynierów 14.

W niedalekim sąsiedztwie tego drugiego, pod numerem 18, po sezonie zakończyła się rozbiórka. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane. W drugiej połowie września przetarg na budowę domu wygrała słupska firma Europlast z ofertą nieco ponad pół miliona złotych.

- W planach mamy też rewitalizację budynków przy ulicy Marynarki Polskiej 15, w Zaułku Kapitańskim, oraz przy ulicy Beniowskiego 16, gdzie kiedyś mieściła się stolarnia. Czekamy na pozwolenia na budowę - dodaje prezes UTBS. - Mamy też koncepcję budynku przy ulicy Kosynierów 8. To miejsce, gdzie kiedyś stał dom, a ostatnio był tam parking. Odkupiliśmy teren od prywatnego właściciela. Uzupełnimy to miejsce, bo zrewitalizowana ulica Kosynierów stała się już trasą spacerów. Podobnie jak ulica Beniowskiego.

Bogumiła Rzeczkowska

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.