Żacy z Rosji, Gruzji, Hiszpanii, Włoch chcą studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Żacy z Rosji, Gruzji, Hiszpanii, Włoch chcą studiować na Uniwersytecie Zielonogórskim

Leszek Kalinowski

- Nasz uniwersytet współpracuje od lat z waszym, dlatego postanowiłyśmy trochę postudiować u was - mówią Swietłana Zhivova i Nadjeżda Tochilkina z Moskwy

- Widzę, że na nasz uniwersytet przyjeżdża coraz więcej studentów zagranicznych - mówi Halina Karolek, która sama studiowała przed 32 laty w byłej Wyższej Szkole Pedagogicznej. - W autobusie słyszę, jak rozmawiają po angielsku, hiszpańsku...

Pani Halina zauważa, że kiedyś człowiek zaczynał i kończył jeden kierunek. Teraz studia zwykle dzielą się na licencjackie i magisterskie. Można więc zrobić dwa kierunki wciągu pięciu lat.

- Jednak największa zmiana to ta, że można dziś bez problemu część studiów odbyć w innej uczelni, także zagranicznej - podkreśla pani Halina.

Tak też się dzieje. Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim zorganizowano pierwsze zebranie organizacyjne dla studentów zagranicznych, którzy wybrali Zieloną Górę do studiowania w tzw. letnim semestrze. Tu będą chodzili na wykłady, zajęcia, zaliczali kolokwia, zdawali egzaminy. Po angielsku.

Tym razem na UZ przyjechało ponad 30 osób. W poprzednim semestrze było ich o 10 więcej. I o ile wtedy naszą uczelnię wybierali żacy z krajów Unii Europejskiej, teraz nie brakuje też przedstawicieli Rosjan, Ukrainy, Białorusi, Gruzji.

Gdzie w ramach programu Erasmus wyjeżdżają natomiast zielonogórscy studenci?

- Przede wszystkim wybierają Hiszpanię, Portugalię, Niemcy, Włochy, Grecję - wymienia dr Olga Koralewska z Biura Współpracy z Zagranicą UZ. - Średnio decyduje się na zagraniczne studia około 50 osób (głównie humaniści, artyści, ale i przyszli lekarze) oraz około 20 wybiera zagraniczne praktyki.

Na UZ na studia najwięcej przyjeżdża reprezentantów Hiszpanii i Turcji. Zagraniczni studenci przy okazji nauki, każdy wolny czas poświęcają na zwiedzanie miasta, regionu, Polski, ale także innych krajów europejskich. Swój pobyt w Zielonej Górze mogą przedłużyć o drugi semestr. Podobnie jak zielonogórscy studenci w zagranicznych uczelniach.

Adrian Vazguez Sanchez już drugi raz korzysta z Erasmusa.

- Za pierwszym razem wybrałem Polskę i bardzo mi się tu podobało, więc wróciłem - podkreśla Adrian z Hiszpanii, który studiuje filologię angielską. - Chciałbym tu zostać jak najdłużej.

Alvaro Coello Gonzales jest w naszym kraju po raz pierwszy. Odpowiada mu Zielona Góra i uczelnia. Jest pozytywnie nastawiony i wierzy, że na UZ będzie mógł rozwijać swoje zainteresowania, nie tylko te związane z chemią.

Zagraniczny studenci dopiero poznają miasto. Jak pierwsze wrażenia? Dla Nadjeży i Swietłany w porównaniu z Moskwą to bardzo sympatyczne i spokojne miasto. Władysław Shyianok z Białorusi też mówi, że miasto mu się bardzo podoba. O Zielonej Górze słyszał wiele razy, nie tylko z okazji współpracy jego uczelni z UZ. Pamięta, że to w Zielonej Górze odbywał się festiwal piosenki rosyjskiej. Choć nasi studenci są młodzi doskonale znają polską artystkę - Annę German, patronkę naszego festiwalu. Chcieliby dowiedzieć się, jak najwięcej o mieście, regionie i Polsce.

I cieszą się, że mogli sobie porozmawiać po... rosyjsku (autor tekstu mniej, bo znajomość tego języka pozostawia jednak dużo do życzenia).

Warto dodać, że na UZ właśnie trwa nabór w ramach programu Erasmus. Chodzi oczywiście o wyjazdy na studia (jeden, dwa semestry) do zagranicznych uczelni oraz na wakacyjne praktyki.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.