Za potrzebą, czyli jak się żyje bez dostępu do ustępu

Czytaj dalej
Fot. Wikipedia
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Za potrzebą, czyli jak się żyje bez dostępu do ustępu

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Niedawno w Ameryce wystawiono na sprzedaż złoty sedes za 100 tysięcy dolarów obszyty skórą z 24 torebek Louisa Vittona. Ta fanaberia nabiera szczególnej wymowy wobec faktu, że 2,5 mld ludzi nie ma gdzie zrobić siusiu.

Illma Gore, australijska artystka, z lubością przyjęła zlecenie kalifornijskiej firmy Tradesy i zniszczyła luksusowe torebki, by obszyć nimi złoty kibelek. Jak podkreśliła, jej dzieło sztuki jest w pełni użyteczne i służy nie tylko do oglądania, jak słynny pisuar Duchampa.

Współczesne toalety są zresztą coraz bardziej wymyślne - w różnych kształtach i kolorach, mają podgrzewane lub podświetlane siedziska, a niektóre z nich wyposażone są nawet w funkcje zapamiętywania, kiedy użytkownik najczęściej z nich korzysta, aby nie grzać i nie świecić na darmo. Mamy już toalety kompostujące, a niedługo pojawią się i takie, które będą od razu pobierały i poddawały analizie próbki moczu.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.