Za całowanie się w parku nastolatek może trafić przed sąd. "Uczniowie nie mają o tym pojęcia"

Czytaj dalej
Fot. PSP nr 2 w Kluczborku
Mirela Mazurkiewicz

Za całowanie się w parku nastolatek może trafić przed sąd. "Uczniowie nie mają o tym pojęcia"

Mirela Mazurkiewicz

Pięcioro opolskich adwokatów założyło fundację, która pro publico bono weźmie pod skrzydła młodzież. Pomysł podsunęło samo życie, bo okazuje się, że nastolatkowie nie mają świadomości, jak łatwo mogą trafić przed oblicze sądu rodzinnego. Bywa, że błędy młodości mają poważne skutki finansowe, a młody człowiek w dorosłość wchodzi z długiem.

- Kiedy pytaliśmy uczniów, w trakcie rozmaitych spotkań, czy mogą odpowiedzieć za swoje czyny przed sądem, większość z nich z pełnym przekonaniem twierdziła, że nie, bo przecież nie są jeszcze dorośli. Wielu z nich uważało, że zasłonią się niewiedzą i sprawa ujdzie im na sucho. Wprawiło nas to w osłupienie, dlatego uznaliśmy, że trzeba działać - mówi Ewa Łukomska-Boroń, adwokatka z Opola.

Pandemia sprawiła, że nastolatkowie - którzy uczą się zdalnie - spędzają długie godziny w domach, często bez kontroli rodziców. Nie mają świadomości, że z pozoru niewinne zachowania mogą znaleźć finał w sądzie.

- Wypisują na przykład na grupach internetowych popularne ostatnio, wulgarne hasło pod adresem jednej z partii politycznych i są zdziwieni, kiedy słyszą, że jest to karalne (osoby, które ukończyły 13 lat, ale mają mniej niż 17 lat nie popełniają przestępstw, tylko tzw. czyny karalne) - mówi adwokatka. - Równie wielkie oczy robią, gdy mówimy im, że przed sądem można stanąć nie tylko za picie alkoholu, ale również za wagarowanie, czy całowanie się na ławce w parku, a więc w miejscu publicznym.

Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Mirela Mazurkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.