Z użytkowników będą właścicielami

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Jolanta Zielazna

Z użytkowników będą właścicielami

Jolanta Zielazna

Od 1 stycznia prawo użytkowania wieczystego zamieni się w prawo własności gruntu. Ale nie wszystkich właścicieli to obejmie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje nad ustawą, która prawo użytkowania wieczystego gruntu zamieni na udział w prawie własności. Ustawa ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Dotyczy to gruntu pod budynkami wielorodzinnymi. Jednak w naszym regionie spółdzielnie mieszkaniowe już wcześniej załatwiły sprawę.

Ustawa jest ważna dla członków spółdzielni mieszkaniowych, którzy są właścicielami mieszkań z prawem użytkowania gruntu.

Dla wielu spółdzielni mieszkaniowych na Kujawach i Pomorzu nowelizacja nie ma większego znaczenia. Większość gruntów została przekształcona wcześniej.

W Bydgoszczy rada miasta podjęła uchwałę, zgodnie z którą spółdzielnie mogły wykupić grunt pod blokami za 5 proc. wartości. I w większości z tego skorzystały. Tylko nieliczne budynki, gdzie nie było zgody wszystkich współużytkowników, nie mogły z tego skorzystać.

- U nas zmiana dotyczyć będzie dwóch lub trzech nieruchomości, których nie można było wykupić - informuje Aleksandra Domke, wiceprezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. - Sprawy w większości zostały załatwione, gdy można było wykupić grunt za 5 proc. wartości.

Także w Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na 230 budynków grunty nie są przekształcone tylko w pięciu. - Ustawa odwraca sytuację, teraz z mocy prawa udział w użytkowaniu wieczystym zamieni się w własność, ale to oznacza także jednorazowe opłaty, które lokatorzy będą musieli wnieść - nie ukrywa Ewa Hardyk, wiceprezes FSM. - Mogą więc do tego podejść z rezerwą.

Toruńskiej spółdzielni „Na Skarpie” sprawa w ogóle nie dotyczy. - Od kilku lat mamy już przekształcone grunty - informuje Włodzimierz Winkler, kierownik biura obsługi mieszkańców.

Włocławska SM Południe ma nieprzekształcone grunty tylko pod dwoma budynkami.

Nowelizacja nie obejmuje jednak gruntów pod domami jednorodzinnymi ani pod pawilonami handlowymi, parkingami itp. A to właśnie opłaty za użytkowanie wieczyste ziemi pod działkami komercyjnymi są dla spółdzielni ważne.

W Bydgoszczy w ubiegłym roku miasto przeszacowało wartość tych gruntów i podniosło opłaty. - W przypadku niektórych działek opłata wzrosła nawet o 1000 proc. - mówi Aleksandra Domke, wiceprezes BSM. - Za około 20 ha powierzchni w użytkowaniu wieczystym w 2015 r. płaciliśmy 240 tys. zł, za obecny rok mam zapłacić ponad 650 tys.

Spółdzielnia odwołała się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i czeka na rozstrzygnięcie.

Także FSM wniosła sprawę do kolegium odwoławczego. Bo opłaty za działki wzrosły w granicach 300-600 proc. w zależności od nowej wyliczonej wartości gruntu. - Do tej pory płaciliśmy ponad 300 tys. zł, a teraz ma to być 1 milion - wylicza wiceprezes Hardyk. Czekają na werdykt.

Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.