Z tego, że jest teraz ciepło, nie ma się co aż tak cieszyć

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Z tego, że jest teraz ciepło, nie ma się co aż tak cieszyć

Tomasz Kapica

Część naukowców twierdzi, że pod koniec wieku z powodu anomalii pogodowych klęski żywiołowe bezpośrednio dotkną 2/3 mieszkańców Europy. Właśnie mamy najcieplejszą jesień od połowy wieku.

Rekordową temperaturę jesienią zanotowano dokładnie 2 listopada 1968 roku w Makowie Podhalańskim. Słupki rtęci pokazały tam 23,5 stopnia Celsjusza (w Opolu było dwa stopnie mniej). Wczoraj w południowo-wschodniej części Polski temperatura dochodziła do 21 stopni Celsjusza, a na Opolszczyźnie do 18. Rekord prawdopodobnie nie został pobity, ale z pewnością mamy najcieplejszą jesień od pół wieku.

Drugiego listopada też ocieraliśmy się o historyczne rekordy dla całego miesiąca. Warto podkreślić, że średnie temperatury dla przełomu października i listopada wynoszą 7-9 stopni, a bywało, że na Wszystkich Świętych padał śnieg.

- Tak wysoka temperaturę zawdzięczamy ciepłemu powietrzu, które napływa do naszego kraju z południa Europy - informuje Ewa Łapińska z Centralnego Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW. - W sobotę z północnego zachodu Europy napłynie jednak znacznie chłodniejsze, polarne-morskie powietrze, co spowoduje, że w weekend w prawie całym kraju temperatura w ciągu dnia będzie znacznie niższa. Największe ochłodzenie odczują mieszkańcy północnej Polski, najmniej da się je odczuć na południu. W sobotę temperatura maksymalna w dzień, w całym kraju wyniesie od 10 do 13°C, będzie sporo chmur, a na południowym wschodzie mogą wystąpić także opady deszczu.

 • Badacze podkreślają, że ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C  pozwoliłoby zapobiec około 150 milionom przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza na całym świecie do 2100 roku.
 • Pod koniec wieku klęski żywiołowe mogą dosięgnąć co najmniej 2/3 Europejczyków, zagrażając ich życiu i zdrowiu.
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Kapica

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.