Z taką grupą łatwiej opiekować się chorym na Alzheimera

Czytaj dalej
Edyta Hanszke

Z taką grupą łatwiej opiekować się chorym na Alzheimera

Edyta Hanszke

Spotykają się w Opolu raz na miesiąc. Rozmawiają o chorujących krewnych i podopiecznych, ale też o sobie. Właśnie stuknął im rok.

Na urodzinowym przyjęciu nie mogło zabraknąć tortu. Były też inne słodkości, a dla przeciwwagi - pikantny bogracz. Tak grupa wsparcia dla opiekunów osób chorych na chorobę Alzheimera przy Środowiskowym Domu Samopomocy „Magnolia” w Opolu świętowała rocznicę istnienia.

Należą do niej rodziny i opiekunowie chorych. Spotykają się w ostatnie środy miesiąca popołudniami. - Na początku dzieliliśmy się wiedzą o fazach tej choroby czy pomocy, na jaką mogą liczyć opiekunowie - opowiada Justyna Pientka-Tokarczyk, terapeuta i psycholog z opolskiego ŚDS. - Potem uczestnicy między sobą zaczęli dzielić się doświadczeniami, odczuciami, emocjami wywołanymi towarzyszeniem chorej osobie. Ważne jest, żeby mogli poczuć, że nie są w tym osamotnieni.

Pani Krystyna, z jednej z podopolskich wsi, opiekująca się chorującym od 10 lat mężem, mówi, że na początku pojawił się bunt przeciw diagnozie i próby jej podważenia.

- Od roku mąż ma problemy z moczeniem nocnym. Pampersy nie wystarczały i dopiero niedawno od znajomego usłyszałam, że ratunkiem jest cewnik, który można założyć samemu w domu, a w dodatku jest refundowany przez NFZ - relacjonuje.

To jedna z informacji, którą można się podzielić na grupie.

Pan Franciszek pośrednio opiekuje się starszą siostrą. - To czwarty przypadek tej choroby w mojej rodzinie. Szwagier jest chory na nogi, więc moja pomoc jest konieczna - wyjaśnia i wychwala pomoc i opiekę w „Magnolii”.

Jeden z budynków opolskiego ŚDS przystosowany jest do potrzeb osób z chorobami otępiennymi. Większość z nich to chorzy na Alzheimera.

Spędzają tam część dnia, żeby ich opiekunowie mogli załatwić inne rzeczy. - Chętnych jest dużo więcej niż miejsc. Jesteśmy na etapie projektu zaadoptowania budynku na Dambonia, żeby móc przyjąć więcej takich chorych.

Oprócz „Magnolii” opiekunowie chorych na Alzheimera mogą szukać pomocy w opolskiej Fundacji „Kto to - Zrozumieć Alzheimera” i działającemu w Krapkowicach stowarzyszeniu.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Nowej Trybuny Opolskiej.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Nowej Trybuny Opolskiej
  • codzienne e-wydanie Nowej Trybuny Opolskiej
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

Bilety na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju

200,00 320,00

Kup wyjątkowy pakiet: prenumerata cyfrowa na 180 dni z biletami na występ Kabaretu Moralnego Niepokoju!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.