Krzysztof Błażejewski

Z Bydgoszczy w góry Maroka. Legia Cudzoziemska szansą na lepsze życie

Polski oddział francuskiej Legii Cudzoziemskiej toczący walki z tubylcami w Maroku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe Polski oddział francuskiej Legii Cudzoziemskiej toczący walki z tubylcami w Maroku.
Krzysztof Błażejewski

Sto lat temu świat był jeszcze mało znany. Młodzi ludzie, także Polacy, marzyli o podróżach po obcych krajach. Umożliwiała im to m.in. służba wojskowa.

Legia Cudzoziemska została utworzona we Francji 9 marca 1831 jako armia najemna, głównie w celu ochrony francuskich terytoriów zamorskich podczas wojny w północnej Afryce i prowadzenia w imieniu Francji wojen kolonialnych w Afryce środkowej oraz Indochinach. Rekrutacji w jej szeregi służyła umiejętnie prowadzona propaganda. W tamtych czasach wyjazd do egzotycznych krajów, znanych z opisów jedynie nielicznych podróżników, pobudził silnie wyobraźnię i kusił, zwłaszcza ludzi młodych.

Zamiast pracy do służby

Do Legii Cudzoziemskiej przyjmowano wyłącznie nie-Francuzów. Na przełomie XIX i XX wieku, kiedy głód wyganiał wielu Polaków z kraju, by szukali pracy, Francja była trzecim po Stanach Zjednoczonych i Niemczech kierunkiem, dokąd się udawali. Na miejscu, kiedy mieli do wyboru ciężką pracę w górnictwie albo służbę w wojsku w odległej Afryce czy południowo-wschodniej Azji, dość często wybierali to drugie rozwiązanie. W ten sposób na początku XX stulecia Polacy stanowili jedną z najliczniejszych nacji w całej Legii Cudzoziemskiej. Ponieważ byli powszechnie znani z odwagi i okazywanej w boju determinacji, zwykle byli posyłani na najtrudniejsze odcinki frontu.

Z dalszej części materiału dowiesz się: 

  • jakiej polskiej piosenki nauczyli się śpiewać Berberowie
  • jaki los spotkał bydgoszczan walczących w Legii Cudzoziemskiej
  • jak wyglądało życie majora Józefa Kozłowskiego

 

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.