Yach Paszkiewicz: "Uczyłem się robić wideoklipy, oglądając piracki sygnał MTV"

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum
Radosław Dimitrow

Yach Paszkiewicz: "Uczyłem się robić wideoklipy, oglądając piracki sygnał MTV"

Radosław Dimitrow

Jan "Yach" Paszkiewicz, legendarny twórca wideoklipów, był we wrześniu br. gościem w studiu nto tv. Udzielił wtedy jednego z ostatnich swoich wywiadów.

Ćwierć wieku temu zaczął pan organizować festiwale poświęcone polskim wideoklipom. Skąd pomysł?
Na ten pomysł wpadliśmy wspólnie z moją żoną Małgorzatą. Nie było wtedy festiwalu, który doceniałby polskie wideoklipy. A ja byłem tą formą sztuki zafascynowany.

Patrząc na pierwsze polskie wideoklipy, widzimy, że ta branża dopiero raczkowała. Te produkcje były bardzo proste, filmowane czasem wręcz amatorskim sprzętem. Dopiero po latach polskie klipy zaczęły dorównywać amerykańskim…

  • Opole to jest dobre miejsce na Yach Film. Tutaj dostałem wsparcie Muzeum Polskiej Piosenki. Widzę tu ogromny potencjał - mówił we wrześniu Yach Paszkiewicz. Zmarł 13 grudnia 2017 roku...
Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.