Jacek Drost

Wyższe kary po tragedii w Rajczy Nickulinie, gdzie w pożarze domu zginęło dwoje dzieci

W pożarze domu w Rajczy Nickulinie, do którego doszło w lipcu 2016 r., zginęło dwoje dzieci w wieku 11 mieścięcy i dwóch lat Fot. FOT. Łukasz Klimaniec W pożarze domu w Rajczy Nickulinie, do którego doszło w lipcu 2016 r., zginęło dwoje dzieci w wieku 11 mieścięcy i dwóch lat
Jacek Drost

Obrona domagała się w środę uniewinnienia rodziców dwojga dzieci, które zginęły w pożarze domu w Rajczy. Prokurator zażądał podwyższenia kary z trzech do pięciu lat więzienia. Wyrok za kilkanaście dni.

Będę z tym żył do końca życia. Chciałem ratować, ale się nie udało, nie udało... Straciliśmy wszystko, a jeszcze mam dla kogo żyć... Proszę o zrozumienie. Serce mi pęka... - mówił wczoraj w bielskim Sądzie Okręgowym szlochając D.M. (sąd zabronił publikacji wizerunku oskarżonych, a jedynie podanie inicjałów imion i nazwisk), ojciec dwójki chłopców, którzy w lipcu 2016 roku zginęli w pożarze domu w Rajczy Nickulinie na Żywiecczyźnie. Matka chłopców K.K. dodała: - Ja także proszę o zrozumienie. Bardzo żałuję tego, co się stało.

Tragiczna noc

Do tragedii doszło w nocy z 1 na 2 lipca 2016 roku. W pożarze domku jednorodzinnego zginęło dwoje dzieci, trzecie - 4-letni Oskar - wraz z rodzicami opuściło palący się budynek. Podczas rozprawy w Sądzie Rejonowym w Żywcu prokurator zarzucił rodzicom dzieci popełnienie przestępstw z art. 155 kodeksu karnego, czyli nieumyślne spowodowanie śmierci oraz art. 160 par. 2 kk, czyli narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia swoich dzieci. Domagał się dla nich pięciu lat więzienia. W marcu br. żywiecki Sąd Rejonowy skazał ich na trzy lata więzienia.

Wczoraj przed bielskim SO odbyła się rozprawa apelacyjna. Obrońca oskarżonych, mec. Przemysław Nowak, domagał się uniewinnienia rodziców. Zwracał m.in. uwagę na to, że D.M. chciał uratować pozostałe dzieci, ale sytuacja była dynamiczna i nie było to możliwe.

W dalszej części:

 • Czego domagał się obrońca
 • Jak argumentował wyższą karę prokurator
 • Co się stało półtora miesiąca po pożarze
Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.