Wyburzą stary wiadukt w Strzelcach Opolskich

Czytaj dalej
Fot. Fot. Eryk Pakosz
Radosław Dimitrow

Wyburzą stary wiadukt w Strzelcach Opolskich

Radosław Dimitrow

Strzelce Opolskie. Inwestycja jest na finiszu. Gmina ma uwagi.

Stary wiadukt, który stał na drodze wojewódzkiej nr 426, za kilka dni przestanie istnieć. Wykonawca - spółka Banimex z Będzina - ruszyła z wyburzaniem obiektu. Prace prowadzone są na czynnej linii kolejowej, co oznacza, że pod wiaduktem wciąż poruszają się pociągi. Jednocześnie kończą się prace przy budowie nowego obiektu, który stanął tuż obok. Zgodnie z planem będzie otwarty dla ruchu 30 listopada br.

- Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem - zapewnia Arkadiusz Branicki, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzki (ZDW) w Opolu.

W ostatnich dniach drogowcy kładli asfalt na drogach prowadzących do nowego wiaduktu - w tym miejscu zmienił się bowiem nieco układ dróg. Kierowcy jadący od strony ul. Zawadzkiego będą kierowani prosto na ulicę Stawową. Dzięki temu część ruchu będzie omijać centrum miasta. Po zjechaniu z wiaduktu wciąż możliwe będzie wjechanie na ul. Marka Prawego, ale kierowcy będą musieli pokonać dwa skrzyżowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu zniknęło jednocześnie niebezpieczne skrzyżowanie z ulicą Dworcową, które znajdowało się niemal przy samym wiadukcie .

W związku z przebudową skrzyżowań, swoje uwagi zgłosiła gmina Strzelce Opolskie. Dotyczą one oświetlenia, jakie ma być zamontowane w tym miejscu. Zarząd Dróg Wojewódzkich przewidział, że powiesi tam lampy sodowe, tymczasem gmina domaga się by były to nowoczesne i energooszczędne latarnie LED-owe.

- Jesteśmy zdumieni, że zarządca zdecydował się na lampy sodowe - mówi Józef Kampa, wiceburmistrz Strzelec Opolskich. - Dziś już się takich nie montuje. W ostatnich latach gmina Strzelce Opolskie nie zamontowała ani jednej takiej latarni. Wręcz przeciwnie. Wkrótce planujemy wymianę wszystkich punktów na LED-y.

Gminie zależy na tym, by lampy były energooszczędne, bo to samorząd ma płacić rachunki za prąd. - Zgadzamy się na montaż innych lamp, ale koszty będzie musiała pokryć gmina - odpowiada Arkadiusz Branicki.

Samorząd uważa z kolei, że koszt powinien pokryć ZDW. Cała inwestycja kosztować będzie 11,8 mln zł.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.