Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Wybory samorządowe 2018 Opolskie. Przygotowania do wojny. Kto będzie rządził opolskimi miastami przez następne pięć lat

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
Tomasz Kapica

Wybory samorządowe 2018 Opolskie. Przygotowania do wojny. Kto będzie rządził opolskimi miastami przez następne pięć lat

Tomasz Kapica

PiS i Platforma mają spory problem z wystawieniem kandydatów na prezydenta Opola. Podobnie wygląda sytuacja z innymi miastami.

W Prawie i Sprawiedliwości takiej mobilizacji przed wyborami samorządowymi jeszcze nie było. PiS ma nadzieję przejąć co najmniej połowę sejmików w Polsce i zdobyć bądź utrwalić władzę w przynajmniej części dużych miast. Spore napięcie widać także w opolskich strukturach tej partii. Nieprędko jednak poznamy nazwiska tych, którzy powalczą o władzę. - Przede wszystkim nie ma jeszcze oficjalnego kandydata na prezydenta Opola - mówi Bartłomiej Stawiarski, pełnomocnik wyborczy PiS na Opolszczyźnie. - O tym, kto nim będzie, zadecyduje centrala. Dopiero potem pojawią się oficjalne kandydatury na wójtów i burmistrzów.

Poseł Stawiarski przyznaje, że nie dostał jeszcze nawet kompletu propozycji od struktur powiatowych. Spróbujmy jednak przybliżyć, co już wiadomo, przynajmniej nieoficjalnie. Wśród kandydatów na kandydatów w Opolu wstępnie wskazano trzy nazwiska: urzędującą wicewojewodę Violettę Porowską oraz miejskich radnych - Sławomira Batkę i Marka Kawę. W teorii najmocniejszą postacią z tej trójki jest Violetta Porowska. Przede wszystkim jest najbardziej rozpoznawalna wśród wyborców i ma mocne zaplecze w PiS. Ma duże doświadczenie samorządowe, była radną miejską i wojewódzką. Ubiegała się już także o prezydenturę Opola osiem lat temu (bez powodzenia). Jest członkiem rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Sęk w tym, że jak mówią w PiS, sama Porowska nie bardzo chce startować. Z wszystkich trzech kandydatów co prawda to właśnie ona miałaby największe szanse powalczyć z urzędującym prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, mimo to szanse zwycięstwo są stosunkowo niewielkie. Taka porażka niekorzystnie wpłynęłaby na jej wizerunek. Co innego Sławomir Batko.

Równie ważne, jak ludzie będą głosować, jest optymalne ustalenie, kogo im się zaproponuje na listach.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.