Wybory samorządowe 2018 Opolskie. Przygotowania do wojny. Kto będzie rządził opolskimi miastami przez następne pięć lat

Czytaj dalej
Fot. Slawomir Mielnik
Tomasz Kapica

Wybory samorządowe 2018 Opolskie. Przygotowania do wojny. Kto będzie rządził opolskimi miastami przez następne pięć lat

Tomasz Kapica

PiS i Platforma mają spory problem z wystawieniem kandydatów na prezydenta Opola. Podobnie wygląda sytuacja z innymi miastami.

W Prawie i Sprawiedliwości takiej mobilizacji przed wyborami samorządowymi jeszcze nie było. PiS ma nadzieję przejąć co najmniej połowę sejmików w Polsce i zdobyć bądź utrwalić władzę w przynajmniej części dużych miast. Spore napięcie widać także w opolskich strukturach tej partii. Nieprędko jednak poznamy nazwiska tych, którzy powalczą o władzę. - Przede wszystkim nie ma jeszcze oficjalnego kandydata na prezydenta Opola - mówi Bartłomiej Stawiarski, pełnomocnik wyborczy PiS na Opolszczyźnie. - O tym, kto nim będzie, zadecyduje centrala. Dopiero potem pojawią się oficjalne kandydatury na wójtów i burmistrzów.

Poseł Stawiarski przyznaje, że nie dostał jeszcze nawet kompletu propozycji od struktur powiatowych. Spróbujmy jednak przybliżyć, co już wiadomo, przynajmniej nieoficjalnie. Wśród kandydatów na kandydatów w Opolu wstępnie wskazano trzy nazwiska: urzędującą wicewojewodę Violettę Porowską oraz miejskich radnych - Sławomira Batkę i Marka Kawę. W teorii najmocniejszą postacią z tej trójki jest Violetta Porowska. Przede wszystkim jest najbardziej rozpoznawalna wśród wyborców i ma mocne zaplecze w PiS. Ma duże doświadczenie samorządowe, była radną miejską i wojewódzką. Ubiegała się już także o prezydenturę Opola osiem lat temu (bez powodzenia). Jest członkiem rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości. Sęk w tym, że jak mówią w PiS, sama Porowska nie bardzo chce startować. Z wszystkich trzech kandydatów co prawda to właśnie ona miałaby największe szanse powalczyć z urzędującym prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, mimo to szanse zwycięstwo są stosunkowo niewielkie. Taka porażka niekorzystnie wpłynęłaby na jej wizerunek. Co innego Sławomir Batko.

Równie ważne, jak ludzie będą głosować, jest optymalne ustalenie, kogo im się zaproponuje na listach.

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.