Wybory samorządowe 2018. Gmina, powiat czy sejmik? Kandydat musi wybrać

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała/Polska Press Grupa
Radosław Dimitrow

Wybory samorządowe 2018. Gmina, powiat czy sejmik? Kandydat musi wybrać

Radosław Dimitrow

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast dostali zakaz startowania do dwóch samorządów jednocześnie. Od najbliższych wyborów zacznie ich też obowiązywać dwukadencyjność, a mandat będą sprawować przez 5 lat.

Choć wybory samorządowe zostaną przeprowadzone dopiero jesienią, to obecni radni oraz szefowie gmin i powiatów już kalkulują, jak nowa ordynacja wyborcza wpłynie na lokalną scenę polityczną. Według niej wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mogą ubiegać się o mandat tylko dwa razy, a kadencje liczone będą od momentu najbliższych wyborów. Rząd wycofał się z planów liczenia kadencji wstecz, bo pozbawiłby w ten sposób prawa do kandydowania około 3/4 samorządowców.

Jakie zmiany wprowadza nowa ordynacja wyborcza?

Dlaczego PiS zmienił przepisy wyborcze?

Pozostało jeszcze 83% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.