Wśród wyborców panuje przekonanie, że gminą powinien rządzić fachowiec, a nie partyjny funkcjonariusz

Czytaj dalej
Tomasz Kapica

Wśród wyborców panuje przekonanie, że gminą powinien rządzić fachowiec, a nie partyjny funkcjonariusz

Tomasz Kapica

Partie polityczne coraz częściej stawiają na apolitycznych kandydatów, a niezależni samorządowcy przestają zabiegać o poparcie oficjalnych stronnictw. W wyborach szyld partyjny raczej szkodzi, niż pomaga.

Platforma Obywatelska w Kędzierzynie-Koźlu od dawna lubi stawiać na bezpartyjnych. Już cztery lata temu działacze PO przymierzali do roli prezydenta Wojciecha Jagiełłę.

Ostatecznie postawili na mocniejszą kartę i namówili do startu w wyborach ówczesną wiceprezes grupy Azoty ZAK SA Sabinę Nowosielską. Wybory prezydenckie wygrała, startując z list PO, ale legitymacji nigdy nie wyrobiła.

Platforma mogła jednak mówić, że w jednym z dwóch prezydenckich miast ma swojego człowieka. Ale już w 2017 roku urzędująca prezydent Kędzierzyna-Koźla zapowiadała, że nosi się z zamiarem startowania z własnego komitetu w 2018 roku.

Działacze PO za wszelką cenę próbowali ją jednak namówić do współpracy i tworzenia wspólnego frontu. Nagrali nawet film, który miał uwypuklać korzyści z takiego układu. Działaczom partii dużo bardziej zależało na Nowosielskiej niż Nowosielskiej na partii. Kilka dni temu okazało się, że obie strony pójdą jednak do wyborów osobno.

W dalszej części artykułu m.in. 

 • W Opolu Platforma i Nowoczesna także postawiły na niezależnego kandydata na prezydenta - będzie nim prof. Kazimierz Ożóg. 
 • Ciekawie wygląda również sytuacja w Krapkowicach. Maciej Sonik jeszcze tego oficjalnie nie ogłosił, ale będzie walczył o władzę w gminie pod szyldem własnego komitetu, będąc jednocześnie ważnym działaczem PO.
 • W Kędzierzynie-Koźu działacze PO za wszelką cenę próbowali namówić do współpracy Sabinę Nowosielską i tworzenia wspólnego frontu.
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tomasz Kapica

Staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmują się sprawami, które są istotne dla mieszkańców, a także regionalną i ogólnopolską polityką. Patrzę władzy na ręce. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.