Wójt i skarbnik Ostrowic z zarzutami

Czytaj dalej
Fot. Polska Press / archiwum
Krzysztof Bednarek

Wójt i skarbnik Ostrowic z zarzutami

Krzysztof Bednarek

W czwartek funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zatrzymali zawieszonego wcześniej w obowiązkach wójta Ostrowic Wacława M. i skarbnika gminy Krystynę K.

Oboje zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej, gdzie usłyszeli zarzuty działania na szkodę interesu publicznego Ostrowic i złego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

- Podejrzani działali na szkodę gminy poprzez zawieranie niekorzystnych umów o pożyczki, poprzez sprzedaż mienia komunalnego stanowiącego własność gminy, łamanie dyscypliny budżetowej i przepisów finansowych. Te działania doprowadziły do sytuacji, w której gmina Ostrowice nie była już w stanie spłacać wymagalnych zobowiązań - powiedział nam Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie.

Zarzuty dotyczą okresu od września 2008 r. do grudnia 2015 r. Na koniec ubiegłego roku dług gminy wynosił ponad 34 mln zł.

Po wysłuchaniu zarzutów wójt i skarbnik złożyli wyjaśnienia. Oboje nie przyznali się do winy, przekonując, że cały czas działali dla dobra gminy, a powstały dług to efekt splotu niekorzystnych zdarzeń, za które nie ponoszą odpowiedzialności. Po złożeniu wyjaśnień zarówno były wójt Wacław M., jak i skarbnik Krystyna K. zostali zwolnieni za poręczeniem majątkowym.

Obojgu podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Postawione włodarzom Ostrowic zarzuty to efekt śledztwa, jakie Prokuratura Okręgowa w Koszalinie prowadziła od ponad 2 lat. W tym czasie przesłuchano wielu świadków oraz poproszono o sporządzenie opinii biegłych.

- Prokuratura zgromadziła kompletny materiał. Na tym etapie śledztwa podejrzani nie mają możliwości mataczenia, dlatego nie było potrzeby stosowania środka zapobiegawczego w postaci aresztu tymczasowego - wyjaśnił nam prokurator Ryszard Gąsiorowski. Przypomnijmy, że obecnie władzę w gminie sprawuje wyznaczony przez premiera komisarz Marek Kukie.

Krzysztof Bednarek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.