Województwo opolskie w czołówce polskich regionów, które najlepiej radzą sobie z dzieleniem i wypłacaniem unijnych pieniędzy

Czytaj dalej
Fot. Edyta Hanszke
Edyta Hanszke

Województwo opolskie w czołówce polskich regionów, które najlepiej radzą sobie z dzieleniem i wypłacaniem unijnych pieniędzy

Edyta Hanszke

W żartobliwej futbolowej konwencji urząd marszałkowski podsumował dziś podział puli 4 mld zł przeznaczonej do 2020 roku dla regionu. Marszałek - selekcjoner uhonorował samorządy, firmy, instytucje, które były najaktywniejsze w sięganiu po dotacje.

Tytuł „Złotej Piłki Funduszy Europejskich” trafił do miast i gmin, które zdobyły najwięcej pieniędzy: Opola, Kędzierzyna-Koźla, Brzegu, Nysy, Ujazdu, Olesna, Krapkowic, Pokoju, Łubnian, Branic i Popielowa.

Byli też np. „najlepszy obrońca, napastnik i pomocnik funduszy europejskich” - gmina Kędzierzyn-Koźle, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu i spółka Płomyczki z Opola - pomysłodawcy projektów finansowanych z puli dla pogranicza, które zwyciężyły w konkursie prowadzonym na profilu społecznościowym „Opolskie fundusze mają moc”.

Karina Bedrunka, dyrektor odpowiedzialna za pieniądze unijne w urzędzie marszałkowskim przypomniała, że w tej perspektywie (latach 2014-2020) mieliśmy do wydania ponad 4 mld zł. - W umowach mamy podzielone już ponad 3 mld zł, zostało nam 20 procent do wydania. Natomiast wypłaconych mamy 30 proc. - wyliczała. - Opolszczyzna jest jednym wielkim placem budowy, np. w Opolu ulica Krakowska i zaplanowane przy niej centrum aktywności są finansowane z tych pieniędzy, także inwestycja w Parku Naukowo-Technologicznym, w Ładzy z tej puli powstało centrum doświadczania świata, w zamku Mosznej będzie prowadzone ocieplenie i wymiana ogrzewania - wskazała dyrektor Bedrunka i podkreśliła, że takich przykładów są setki.

Tomasz Hanzel, zastępca dyrektora Departamentu Programów Operacyjnych, zauważył, że wyzwaniem w tym rozdaniu było przeznaczenie 15 proc. z puli regionalnej na projekty realizowane we współpracy i za przykład podał inwestycje w ekologiczny transport publiczny i ścieżki rowerowo-piesze na terenie powiatów: kluczborskiego, oleskiego i namysłowskiego, pod kierownictwem tego pierwszego, za niemal 52 mln zł.

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki podał, że jednym z efektów projektów realizowanych przez przedsiębiorców było utworzenie 470 miejsc opieki żłobkowo-przedszkolnej i 800 dla seniorów.

Christopher Todd, przedstawiciel Komisji Europejskiej, chwalił samorząd województwa za to, że w poprzedniej perspektywie (2007-2013) wydał każde przyznane mu euro oraz za osiągnięte dotychczas wyniki w podpisanych umowach i wypłaconych pieniądzach. Gratulował beneficjentom wspaniałych pomysłów. - Obok pieniędzy ważne w realizacji projektów jest to, że jesteście solidarni i potraficie rozmawiać - podkreślił.

Dyrektor Karina Bedrunka dodała, że celem wydawanych pieniędzy unijnych jest spowodowanie, żeby Opolszczyzna była atrakcyjna dla mieszkańców, turystów, czy biznesu.

- W kolejnej perspektywie pieniędzy będzie mniej. Już dziś wiemy, że Unia będzie chciała wspierać różnego rodzaju opiekę nad seniorami, matkami i dziećmi czy projekty związane z ograniczeniem zanieczyszczeń czy ochroną powietrza w indywidualnych gospodarstwach - wyliczała Karina Bedrunka.

Jak podaje urząd marszałkowski, Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020 to 4 miliardy złotych, 140 naborów i 800 podpisanych umów.

Dla zdrowia mieszkańców zakupiono 2400 sztuk sprzętu medycznego, zrealizowano 26 projektów na wymianę źródła ciepła i termomodernizacje, przebudowano 135 km dróg w regionie, powstaje 26 ośrodków opieki dla seniorów, 188 km ścieżek rowerowych, przygotowano 132 ha terenów inwestycyjnych. Z różnych projektów skorzystało już 55 800 przedszkolaków i uczniów, 15 000 kobiet w ciąży, 16 000 dzieci do lat dwóch, 6 500 seniorów i osób niesamodzielnych 1 200 przedsiębiorców.

OPOLSKIE INFO - 12.10.2018

Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.