Edyta Hanszke

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Opolu opóźnił program Czyste Powietrze. NIK ocenił, że prezes funduszu złamał prawo

Wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Opolu opóźnił program Czyste Powietrze. NIK ocenił, że prezes funduszu złamał prawo Fot. Czytelnik
Edyta Hanszke

Według opolskiej delegatury Najwyższej Izby Kontroli, która przygotowała raport, przede wszystkim nierzetelnie przygotowano się do rozpatrywania wniosków. W efekcie decyzje wydawano nawet po 200 dniach roboczych zamiast w ciągu 90.

Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdzała, jak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przygotował się i wdrażał program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie niskiej emisji przez przyznawanie mieszkańcom dopłat na wymianę starych pieców i instalacji grzewczych.

Opolska delegatura NIK przeprowadziła w WFOŚiGW kontrolę od 19 września 2018 r. do 19 lipca 2019 r. W tym czasie prezesami funduszu byli Iwona Mazurek (od 31 października 2017 do 17 lipca 2018 r.) z zastępcą Henrykiem Tylakiem, który prezesem został 17 lipca 2018 r. (odwołano go 3 lipca 2019 r.). Prezesów powołuje rada nadzorcza, zdominowana przez osoby powiązane z obozem rządzącym.

- Zasadniczy wpływ na negatywną ocenę kontrolowanej działalności miało systemowe zaniechanie - wstrzymanie rozpatrywania wniosków do momentu uzyskania zapewnienia finansowania działań w ramach programu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje Iwona Zyman, dyrektor delegatury NIK w Opolu.

NIK wskazuje, że ówczesny prezes nie zadbał o odpowiednie przeszkolenie pracowników do przyjmowania wniosków, nie stworzył odpowiedniej struktury, nie zadbał o przygotowanie wzorów dokumentów, a do tego ograniczał zatrudnienie (z 43 etatów na koniec 2017 r. do 33 na 31 marca 2019 r.). Złe traktowanie pracowników (o czym pisaliśmy w nto) spowodowało, że od maja 2019 r. większość odpowiedzialnych za „Czyste Powietrze” była na zwolnieniach chorobowych.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edyta Hanszke

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.