Edyta Hanszke

Wody Polskie w trakcie organizacji. Nowa spółka będzie mieć nadzór nad wszystkimi wodami

Od stycznia wszystkie wody na Opolszczyźnie: od małych cieków, przez zbiorniki w Otmuchowie, Turawie, Nysie, po rzekę Odrę przeszły pod zarząd nowego Fot. Archiwum Od stycznia wszystkie wody na Opolszczyźnie: od małych cieków, przez zbiorniki w Otmuchowie, Turawie, Nysie, po rzekę Odrę przeszły pod zarząd nowego państwowego gospodarstwa.
Edyta Hanszke

Od 1 stycznia starostwa nie wydają już pozwoleń wodnoprawnych, np. na pobór wody z rzeki. Zarządzanie wszystkimi wodami w kraju ma przejąć państwowe gospodarstwo, które dopiero powstaje.

Dotychczas pozwolenie na pobór wody z rzeki, stawu czy w większych ilościach ze studni można było uzyskać w każdym starostwie. Od stycznia tego roku te kompetencje przejęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, podobnie jak dotychczasowe zadania wojewódzkich zarządów melioracji i urządzeń wodnych.

 • Minister środowiska zdecydował, że na Opolszczyźnie zarządy zlewni powstaną w Opolu (dla Odry opolskiej) i Nysie (m.in. dla Nysy Kłodzkiej)
 • Zdania na temat sensu tworzenia nowej spółki są podzielone. Zaletą ma być sprawowanie nadzoru nad wszystkimi wodami: od małego cieku, po Wisłę, minusem - przynajmniej na etapie organizacji - mogą być trudności w szybkim uzyskaniu pozwoleń i zgód
Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Edyta Hanszke

Zajmuję się tematyką gospodarki, przedsiębiorczości, rynku pracy, ubezpieczeń i społeczną. Piszę o szeroko rozumianych pieniądzach: tych, które zarabiamy, wydajemy, ale także np. pochodzących z programów unijnych.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.