Witamina C jest bardzo nietrwała i szybko się utlenia

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Iwona Kłopocka-Marcjasz

Witamina C jest bardzo nietrwała i szybko się utlenia

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Jak przechowywać pożywienie, by zminimalizować straty witaminy C, radzi dr. inż. Jarosław Markowski z Instytutu Ogrodnictwa.

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera, jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej jej dostarczają: czarna porzeczka, truskawki, pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne (kapusta świeża i kiszona).

Sok w kartonie to też źródło witamin. Ale trzeba go wypić w ciągu dwóch dni od otwarcia

Witaminę C niszczy m.in. światło słoneczne, napowietrzenie (spienienie), a nawet bezpośredni kontakt z powietrzem oraz wysoka temperatura. Dlatego wszystkie świeże warzywa i owoce należ przechowywać w miejscu chłodnym, z ograniczonym dostępem światła, np. w lodówce, najlepiej tylko przez kilka dni.

Naturalnym źródłem witaminy C są też soki owocowe. Dzięki aseptycznym kartonom można je przechowywać 6-12 miesięcy, ale po otwarciu trzeba zużyć w ciągu 2 dni.

Iwona Kłopocka-Marcjasz

Moje zainteresowania zawodowe to: zdrowie, oświata, kultura, sprawy społeczne. Obserwuję działania instytucji ochrony zdrowia i zachodzące w nich zmiany systemowe. Piszę o osiągnięciach opolskiego środowiska medycznego, nowatorskich zabiegach, nowoczesnych technologiach i sprzęcie.
Na bieżąco śledzę też życie opolskich szkół. Piszę o wszelkich istotnych dla nauczycieli i uczniów sprawach, relacjonuję przebieg najważniejszych szkolnych wydarzeń. Redaguję dodatek "Twoja Kariera", poświęcony nowinkom w szkołach zawodowych. Interesuje mnie też życie akademickie, szczególnie Uniwersytetu Opolskiego (współtworzę dodatek "Akademicka").
Piszę także o wydarzeniach kulturalnych w regionie (szczególnie interesuje mnie teatr). Interesuje mnie także szeroko pojęta problematyka społeczna.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Pro Media Sp. z o.o.