Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Stanisław S. Nicieja

Wielkie Księstwo Badeńskie. Koropiec miewał zmienne koleje losu

Pałac hrabiów Badenich w Koropcu. Ze zb. Piotra Pinińskiego z Londynu – prezesa Fundacji Lanckorońskich Pałac hrabiów Badenich w Koropcu. Ze zb. Piotra Pinińskiego z Londynu – prezesa Fundacji Lanckorońskich
Stanisław S. Nicieja

„Wielkie Księstwo Badeńskie” albo „Republika Badeńska” – tak o mówiono o Galicji w okresie, gdy ważne funkcje pełnili dwaj przedstawiciele polskiego arystokratycznego rodu Badenich. Dzięki Badenim rozwinęło się też znacznie małe miasteczko kresowe – Koropiec.

Koropiec, leżący nieopodal Buczacza, miewał zmienne koleje losu. Miasteczkiem był już w XII wieku, a później jego status pulsował – raz bywał wsią, po pewnym czasie miasteczkiem, i znowu wsią. Od roku 1986 ma status osiedla miejskiego.

Natura nie poskąpiła Koropcowi uroku: otacza go wieniec wzgórz i pagórków oraz pętla szeroko rozlanego, leniwie płynącego tamtędy Dniestru. Sprawia to wrażenie, że osada ma naturalne obwarowania, chroniące przed wiatrami, a niegdyś i przed inwazjami jakże częstych i różnych na Podolu najeźdźców.

W czasie I wojny światowej, gdy w tym miejscu zatrzymał się na kilka miesięcy front, to z przeciwległych wzgórz sterczały lufy karabinów i armat – z jednej strony wojsk rosyjskich, a z drugiej austro-niemieckich. Dramatem była okoliczność, że i w jednej, i w drugiej armii byli Polacy, choć we wrogich sobie mundurach, i wykonując rozkazy, musieli do siebie nawzajem strzelać. Na przełomie lat 1943/1944 Niemcy zatrzymali tam kontrofensywę Armii Czerwonej. Wówczas miasteczko znowu bardzo ucierpiało, a rok później jego ludność całkowicie wymieniono.

Kronikarze odnotowali, że w Koropcu przebywał król Władysław Jagiełło. W 1461 roku Koropiec stał się własnością Kierdziów, a później kolejno: Sienieńskich, Potockich, Sobieskich i Mysłowskich. W 1893 roku Alfred Mysłowski sprzedał Koropiec marszałkowi Sejmu galicyjskiego – hrabiemu Stanisławowi Badeniemu. Była to w dziejach miasteczka data przełomowa, bo dzięki Badenim nastąpił zadziwiająco szybki jego rozwój, któremu kres położy inwazja bolszewicka 17 września 1939 roku.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Wakacje 50% taniej!

Wakacje 50% taniej!

55,00 110,00

Zabierz ze sobą prenumeratę cyfrową na wakacje! Nowa Trybuna Opolska online oraz w wersji PDF na 90 dni 50% taniej!

Kup teraz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Pro Media Sp. z o.o.