Wielki sukces małej szkoły. Brawo!

Czytaj dalej
Fot. archiwum szkoły
Dariusz Nawrocki

Wielki sukces małej szkoły. Brawo!

Dariusz Nawrocki

Szkoła w Broniewicach jako jedyna w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała wyróżnienie od Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Broniewicach włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Dziecka. Program, który uczniowie przygotowali wspólnie z nauczycielami urzekł Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Szkoła została wyróżniona jako jedna z 52 placówek w Polsce. Rzecznik docenił ją „za przypomnienie, że Konwencja o prawach dziecka ma zasięg globalny i dotyczy wszystkich dzieci bez różnicy, gdzie mieszkają”.

- Wyróżnienie przez taką osobistość jest chyba największym dotychczasowym sukcesem naszej szkoły - wyznaje dyrektor Maria Żukowska, a Artur Banaszak, opiekun samorządu szkolnego, dodaje: - Sukces cieszy. Każdy potrzebuje pewnego docenienia. Uczniowie mają często kompleks małej szkoły. Takie sukcesy pokazują im, że mimo iż są z małej szkoły, też są ważni. Mają swoje zalety.

Szkoła w Broniewicach już od lat prowadzi różnego rodzaju akcje związane z pomocą swoim rówieśnikom w różnych regionach świata. W ramach akcji „Adopcja na odległość” społeczność szkolna wspierała edukację małej Lucy z Afryki. Teraz finansowa pomoc z Broniewic trafia do Indii, a konkretnie do małego chłopca o imieniu Kishore.

- Jest sierotą. Stracił matkę i ojca. Opiekują się nim misjonarze. Roczne utrzymanie tego chłopca kosztuje nas 130 euro. Te pieniądze zebraliśmy i już wysłaliśmy. Opłacamy jego edukację, zakup przyborów szkolnych i mundurek oraz wyżywienie w ciągu dnia - zdradza Artur Banaszak. Pieniądze zbierają na kiermaszach organizowanych w szkole.

W tym roku uczniowie włączyli się również w inicjatywę „Niosę pomoc - Świat bez głodu” Polskiej Akcji Humanitarnej.

- Zbieraliśmy pieniądze dla dzieci, które ucierpiały w konflikcie w Donbasie i Zagłębiu Donieckim na Ukrainie. Dzieci, rodzice i nauczyciele wrzucali drobne datki do puszki. Ponadto nasi wolontariusz rozprowadzali silikonowe opaski z napisem „Niosę pomoc”. Łącznie udało nam się uzbierać ponad 700 złotych. To chyba dużo, jak na taką małą szkołę - zauważa Artur Banaszak.

Dyrektor Maria Żukowska podkreśla, że tego typu inicjatyw w szkole realizowane są od lat. - Nasza systematyczna praca zyskała uznanie, a to bardzo cieszy - wyznaje.

Szkoła przeprowadziła kampanię dotyczącą przestrzegania praw dziecka na świecie. - Nie mówię, że polskie dzieci nie mają żadnych problemów. Są problemy. Chcieliśmy pokazać naszym dzieciom, że to co mamy powinniśmy cenić i szanować. Są bowiem miejsca na świecie, gdzie dzieci mają dużo gorzej - tłumaczy Artur Banaszak.

Specjalny program dotyczący tej tematyki uczniowie pokazali w Janikowie, Pakości oraz na powiatowej konferencji dotyczącej praw dziecka. Ich występ został bardzo ciepło przyjęty przez widzów.

Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.