Wielki Czwartek w domu. Kościół instruuje, jak sprawować wieczorną liturgię rodzinną

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Anna Janik

Wielki Czwartek w domu. Kościół instruuje, jak sprawować wieczorną liturgię rodzinną

Anna Janik

Instrukcje z praktycznymi wskazówkami, teksty modlitw, błogosławieństw, rozważań oraz infografiki - Kuria Diecezjalna w Rzeszowie na swojej stronie instruuje wiernych, jak podczas epidemii koronawirusa przeżywać Wielkanoc w domu i jak sprawować obrzędy podczas Wielkiego Czwartku i świąt.

Spowodowany pandemią zakaz gromadzenia się sprawił, że zaczynające się właśnie Triduum Paschalne, poprzedzające Wielkanoc wierni spędzą w domach. Dlatego duchowni przygotowali komplet materiałów potrzebnych do tego, żeby liturgię sprawować we własnym M.

Pierwszą okazją do tego jest właśnie Wielki Czwartek, czyli dzień, w którym kończy się okres Wielkiego Postu a rozpoczyna Triduum Paschalne. Jego centralnym punktem jest uroczysta liturgia Mszy Wieczerzy Pańskiej. Sprawuje się ją na pamiątkę gestu, który Jezus dokonał w Wieczerniku w dzień przed swoją Męką.

- Liturgia ta zwraca uwagę na trzy istotne wydarzenia: ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ukazanie wzoru wzajemnej miłości oraz początek drogi ku krzyżowi - wyjaśnia ks. Tomasz Bać, współautor poradnika "Święte Triduum Paschalne przeżywane w rodzinie”, który można pobrać ze strony Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

- Nawet jeśli nie możemy uczestniczyć w Eucharystii w kościele, to nasze wspólne bycie w domu daje nam możliwość wejścia w te niesamowite w swoim wyrazie wydarzenia Wieczernika

- zaznacza.

W Wielki Czwartek wieczorem, w czasie trwania Mszy Wieczerzy Pańskiej w kościele parafialnym lub bezpośrednio po jej zakończeniu, rodzina może zgromadzić się przy świątecznie przygotowanym stole, aby wspólnie przeżyć liturgię wejścia w Triduum Paschalne i dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa. Stół, nakryty białym obrusem, może zostać udekorowany kwiatami. Na środku należy położyć otwartą księgę Pisma świętego, z której odczytywane będzie słowo Boże oraz mały bochenek chleba, którym na zakończenie podzielą się członkowie rodziny.

Modlitwie przewodniczy ojciec lub matka. Może to zrobić także ktoś inny z dorosłych. Liturgia rozpoczyna się śpiewem, po którym następuje znak krzyża i modlitwa, którą odczytuje ojciec rodziny.

Następnie odbywa się Liturgia słowa, po której wszyscy razem odmawiają modlitwę "Ojcze nasz" i przekazują sobie znak pokoju. Teksty liturgii słowa, Ewangelii, Modlitwy Pańskiej, rozważań, a nawet modlitwy podczas przyjmowania tzw. Komunii duchowej można znaleźć we wspomnianej publikacji i pobrać ją na swój telefon lub komputer.

Zakończeniem liturgii i przejściem do wspólnej kolacji jest obrzęd dzielenia się chlebem. Przewodniczący liturgii w milczeniu podaje chleb członkom rodziny, którzy odłamują z niego po kawałku. To, co zostaje odkłada się na stół, na którym leży aż do śniadania wielkanocnego. Następnie wszyscy zasiadają do wspólnej kolacji. Po zakończeniu posiłku należy zdjąć obrus i kwiaty ze stołu, tak jak w kościele obnaża się ołtarz. Na stole pozostaje tylko Pismo święte i połamany chleb.

- Niech to będzie czas, w którym odłożymy na bok to, co nieistotne, a centrum naszych dni uczynimy modlitwę i wspólne bycie razem. Niech pomocą w takim przeżywaniu tego świętego czasu służą przygotowane teksty i wskazania. Niech towarzyszy nam wiara, że Pan jest z nami

– podkreśla ks. Sławomir Jeziorski, drugi z autorów publikacji.

Jak zalecają kurie, każdy proboszcz powinien w miarę możliwości przeprowadzać transmisję z uroczystości ze swojej parafii. Rozpiskę transmisji na żywo wielkoczwartkowych mszy także można znaleźć na stronie rzeszowskiej kurii. Radio VIA, Radio RZESZÓW i TVP RZESZÓW będą transmitować z rzeszowskich kościołów: katedry, kościoła św. Krzyża i z bazyliki ojców bernardynów.

Dziś o godz. 10 w katedrze rzeszowskiej biskup pobłogosławi olej chorych i olej katechumenów oraz poświęci olej krzyżma, który jest używany m.in. podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Transmisje na żywo z katedry można oglądać także na jej fan page'u na Facebooku.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.