Wiek to nie wymówka - mówi 78-letni Bernard Więcek

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Wiek to nie wymówka - mówi 78-letni Bernard Więcek

Tomasz Rusek

- Wiek? Ja mam 78 lat i pływam, podciągam się, maszeruję. Każdy tak może - zapewnia gorzowianin Bernard Więcek, który ćwiczy już od 60 lat!

Spotykamy się koło Parku Wiosny Ludów, a pan już szuka sposobu, by poćwiczyć. Rozciąganie na oparciu ławki, pompki na jej siedzeniu... Ciągle pana nosi?
(Śmiech) tak, bez przerwy.

Jak to wygląda na co dzień? Gdzie, jak często pan ćwiczy?
Co drugi dzień, idąc z centrum na rynek za Wartą ćwiczę na bulwarze. Jest tam taki „pajączek”, drążki, i tam się podciągam i gimnastykuję. Robię sobie wymyki. Dodatkowo co sobotę dwie godziny pływam, a co niedzielę zaliczam długi marsz z kijkami po lesie.

Jak idzie panu podciąganie?
Nadchwytem robię po sześć podciągnięć, podchwytem 10.

O, matko! Szacunek. Ja tyle razy nie dam rady, a mam ponad dwa razy mniej lat! Kiedy pan zaczął ćwiczyć? Pasja narodziła się na emeryturze?
Nie. Mój brat był w szkole oficerskiej w Toruniu. Przyjechał kiedyś na urlop, zrobiliśmy drążek i powiedział: - Teraz będziesz ćwiczył! Jak pójdziesz do wojska, będziesz pierwszym gimnastykiem!
No i tak się stało.

Zaraz, zaraz. Skoro zaczął pan ćwiczyć przed wojskiem, to od ilu lat pan trzyma kondycję?
Ćwiczę od 18. roku życia, mam 78 lat, czyli ćwiczę równo 60.

Każdy może ćwiczyć?
Absolutnie tak. Oczywiście nie da się zacząć od podciągania czy maratonu. Jednak każdy regularny ruch, nawet pozornie niewielki: schody zamiast windy, spacer do sklepu zamiast jazda samochodem, coś zmienia w organizmie. Zaczynajmy od małych kroczków. Wielkie podróże właśnie z nich się przecież składają. Powoli dokładajmy wysiłku, metrów, tempa. Słuchajmy oczywiście organizmu i nie szalejmy, jednak stawiajmy sobie codzienne, fizyczne wyzwania. Na tym to przecież polega. Ważne, by robić to regularnie.

Długo pan tak zamierza jeszcze się „katować”?
Zawsze sobie marzyłem, że na 80. urodziny będę się jeszcze podciągał. Czyli minimum dwa lata (śmiech)! Mam taki plan, by imprezę z okazji osiemdziesiątki zrobić na gorzowskim bulwarze, koło mojej „siłowni” (czyli koło drążków - dop. red.). I jak zdmuchnę świeczki i zbiorę życzenia, to zaproszę gości na minizawody w podciąganiu!

Tomasz Rusek

Gorzów to moje ukochane miasto. Tutaj się urodziłem, tutaj mieszkam. Aktualnie na Górczynie. Lubię pożartować, więc śmiało mogę napisać, że interesuję się leżeniem, oglądaniem seriali oraz braniem urlopów. Wy też?
Z Gazetą Lubuską współpracuję od 2002 r., a pracuję w niej trzy lata krócej. Kiedy ten czas zleciał?
Zawodowo bardzo ciekawi mnie wszystko, co dzieje się w powiecie międzyrzeckim (Międzyrzecz, Skwierzyna, Trzciel, Bledzew, Pszczew, Przytoczna). Piszę nie tylko artykuły z tych i o tych okolicach, ale robię też tam wiele zdjęć, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dodatkowo od 2019 r. z radością administruję facebookowym profilem Głos Międzyrzecza i Skwierzyny, gdzie znajdziecie wiele ciekawych informacji i kapitalnych zdjęć z tej części woj. lubuskiego. Jesteśmy czynni całą dobę!
Jeśli mieszkacie w okolicy, koniecznie tam zajrzyjcie, polubcie profil i bądźcie z nami. Z "nami", bo jest nas tam już ponad 14 tysięcy!
Oczywiście zajmuję się życiem Gorzowa: gospodarką komunalną, inwestycjami, transportem, administracją publiczną, lokalnym samorządem.
Piszcie do mnie śmiało: trusek@gazetalubuska.pl. Czekam na Wasze wiadomości!

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.