Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Więcej pielęgniarek na szpitalnych oddziałach. Ministerstwo Zdrowia proponuje nowe normy zatrudnienia

Czytaj dalej
Fot. Fot: Adam Wojnar/Polskapresse
Iwona Krzywda

Więcej pielęgniarek na szpitalnych oddziałach. Ministerstwo Zdrowia proponuje nowe normy zatrudnienia

Iwona Krzywda

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych na oddziałach szpitalnych.

Przepisy dotyczące kadry pielęgniarek i położnych w szpitalach są już gotowe i trafiły do konsultacji społecznych. Resort zdrowia chce, żeby liczba przedstawicieli tej grupy białego personelu w poszczególnych placówkach była ściśle określona i zależna od liczby łóżek. Na tzw. oddziałach zachowawczych np. geriatrii, internie czy kardiologii, na każde łóżko ma przypadać co najmniej 0,6 pielęgniarki, na oddziałach zabiegowych np. chirurgii czy neurochirurgii – 0,7. Ministerstwo liczy, że sztywne normy zatrudnienia pomogą zapewnić chorym odpowiednią opiekę i zapobiegać wydłużonym pobytom w szpitalach czy powikłaniom np. odleżynom i zakażeniom odcewnikowym.

– Propozycja resortu to odpowiedź na postulaty, jakie od dawna zgłaszaliśmy. Współczynniki są korzystniejszym rozwiązaniem, zwiększą bezpieczeństwo pacjentów, ale także samych pielęgniarek, które przy dużym obciążeniu pracą narażają się przecież na ryzyko błędu – komentuje Tadeusz Wadas, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych. – Moim zdaniem współczynnik na oddziałach interny, gdzie trafiają głównie starsi pacjenci, powinien być jednak wyższy i wynosić co najmniej 0,7 – dodaje.

Czytaj więcej:

 • Czego obawiają się eksperci?
 • Ministerstwo chce, żeby nowe normy zaczęły obowiązywać już od lipca przyszłego roku
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Iwona Krzywda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.