Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Strauchmann

Opolan nadal ubywa, choć w opolskich gminach rodzi się więcej dzieci

Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz uważa, że miejska polityka demograficzna przynosi efekty. Ale są lepsze gminy od Nysy. Fot. Archiwum UM Nysa Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz uważa, że miejska polityka demograficzna przynosi efekty. Ale są lepsze gminy od Nysy.
Krzysztof Strauchmann

Jak walczyć z kryzysem demograficznym - zastanawiali się w Nysie naukowcy i samorządowcy. Gmina Nysa, mimo swojego bonu, w 2017 roku znalazła się dopiero na 38. miejscu na liście opolskich gmin, w których najbardziej wzrosła liczba urodzeń.

Według najnowszych danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Opolu w 2017 roku w 41 gminach naszego województwa wzrosła liczba urodzonych dzieci, a w 27 gminach spadła.

Największy, bo prawie dwukrotny wzrost urodzeń zanotowano w małych gminach Kamiennik i Murów. Dużą dynamiką wykazały niektóre miasta powiatowe (Olesno - 32 procent, Krapkowice - 31, Kluczbork - 11 Namysłów - 8 procent w porównaniu do 2016).

Są w tej grupie także miasta średnie - Niemodlin (15 procent), Kietrz (11), Grodków (9), Głogówek (5) czy Głuchołazy (13 proc).

Nysa znalazła się na 38. pozycji ze wzrostem 1,7 procent w 2017 roku. Przy czym w roku ubiegłym to tempo wyraźnie spadło, bo w 2016 roku GUS zanotował w Nysie 21 procent wzrostu urodzeń w porównaniu do 2015. Tymczasem to jedyna w Polsce gmina, która wydaje duże pieniądze na dodatkowy bon 500 złotych dla drugiego dziecka w wieku 1-6 lat w pracujących rodzinach. Koszt bonu w ciągu trzech lat przekroczy 6,5 mln zł.

Płacimy za urodzenie i wychowanie młodego pokolenia, które zaraz po maturze wyjeżdża na zawsze do dużych miast i tam pobudza koniunkturę - uważa opolski ekonomista. 

Pozostało jeszcze 63% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Strauchmann

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.