Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kopalnia Zofiówka: Dwóch odnalezionych górników nie żyje. Tragiczny bilans wstrząsu to już cztery ofiary śmiertelne

Czytaj dalej
Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Kopalnia Zofiówka: Dwóch odnalezionych górników nie żyje. Tragiczny bilans wstrząsu to już cztery ofiary śmiertelne

Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu trwa już dziesiątą dobę. W sobotę i niedzielę ratownicy dotarli do dwóch zaginionych górników w kopalni Zofiówka. Obydwaj nie przeżyli wstrząsu. W nocy trwały poszukiwania ostatniego pracownika.

Tylko przejeżdżające co jakiś czas autobusy dowożące ratowników do akcji ratunkowej przerywają martwą ciszę przed kopalnią Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Od soboty (5 maja) przed bramą zakładu płoną znicze. Mieszkańcy przychodzą, modlą się i w ciszy oddają cześć tragicznie zmarłym górnikom. W weekend ratownicy odnaleźli ciała dwóch z trzech zaginionych. Gdy zamykaliśmy to wydanie DZ, wciąż nie wiadomo było, gdzie znajduje się ostatni z poszukiwanych.

CZYTAJ KONIECZNIE
AKCJA RATOWNICZA W KOPALNI ZOFIÓWKA GODZINA PO GODZINIE

W sobotę wieczorem rozgrał się kolejny akt tragedii. - Ratownicy zlokalizowali ciało górnika w zalewisku, podczas wypompowywania wody - informował w krótkim komunikacie Tomasz Siemieniec z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W nocy z soboty na niedzielę ratownicy odnaleźli ciało kolejnej ofiary. Także znajdowało się w rozlewisku, które powstało na wskutek silnego wstrząsu, 3,4 w skali Richtera, do jakiego doszło w ubiegłą sobotę. W chwili tąpnięcia 900 metrów pod ziemią w zagrożonym rejonie znajdowało się 11 górników. Czterech o własnych siłach wyjechało na powierzchnię. Jeszcze tego samego dnia dwóch odnaleźli ratownicy - z niegroźnymi obrażeniami trafili do szpitala (są już w domu). W niedzielę, 6 maja, odnaleziono kolejnych dwóch górników. Niestety, nie żyli. Od tego czasu akcja skupiała się poszukiwaniu zaginionej trójki. Sygnały z nadajników znajdujących się w lampach górniczych wskazywały, że mogą znajdować się w rejonie rozlewiska, na które natrafiono w pobliżu skrzyżowania dwóch chodników, skąd w chwili wstrząsu wycofywali się pracownicy. Tam też prowadzone są poszukiwania ostatniego z zaginionych.

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka
Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka

- Wypompowywana jest woda z zalewiska, ale wciąż dopływa tam z górotworu. Mimo to, lustro wody obniżyło się od niedzieli o 12m. Ratownicy w specjalistycznych, wodoszczelnych kombinezonach przeczesują skrzyżowanie wyrobisk. Pompowanie prowadzone jest za pomocą układu pomp zasilanych sprężonym powietrzem - informowała JSW we wczorajszym wieczornym komunikacie. Opadające lustro wody uwolniło metan, którego stężenie w atmosferze uniemożliwia uruchomienie znacznie wydajniejszej pompy elektrycznej. Urządzenie jest jednak na miejscu, gotowe do pracy.

Wczoraj minęła dziewiąta doba akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka. Od początku uczestniczyło w niej ponad 2 tys. ratowników.

- Szczeliny są bardzo ciasne. Czasem trzeba ściągać aparaty i pchać je przed sobą - mówi jeden z ratowników. W niedzielę na dole pracowały 24 zastępy.

W weekend ratownikom biorącym udział w akcji ratunkowej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju udało się wypompować dostateczną ilość wody, by dostać się w rejon do miejsca, w którym zauważono dwóch górników. Niestety, obaj już nie żyli. Liczba ofiar tragedii wzrosła więc do czterech.

Wciąż nie odnaleziono trzeciego uwięzionego pod ziemią górnika z kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. To ostatnia osoba, której poszukują ratownicy. Warunki 900 metrów pod ziemią są jednak ekstremalnie trudne.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Pro Media Sp. z o.o.