Weź dotację, Opole odetchnie

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski / Polska Press
Anna Grudzka

Weź dotację, Opole odetchnie

Anna Grudzka

Rusza program „Czyste powietrze - oddech dla Opola”. Zakłada wyższe dotacje na wymianę ogrzewania węglowego na ekologiczne gazowe czy elektryczne. Można się starać nawet o 20 tys. zł.

Celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń, szczególnie tych pyłowych, pochodzących z pieców czy kotłowni opalanych węglem oraz ograniczenie emisji trujących substancji, które dramatycznie obniżają jakość powietrza w Opolu.

- Przygotowaliśmy całkiem nowy system dofinansowań, którym chcemy zachęcić mieszkańców do zakupu i montażu proekologicznego systemu ogrzewania – informuje Monika Czech-Tańczuk, zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w opolskim ratuszu.

Program jest o tyle wyjątkowy, że wymianę ogrzewania można rozpocząć bez posiadania pełnej kwoty na inwestycję. - Umowa dotacji zostanie zawarta przed realizacją zadania i pieniądze z budżetu miasta są wtedy zagwarantowane. Mogą zostać przekazane na konto beneficjenta lub bezpośrednio na konto wykonawcy zadania, po jego zakończeniu – wyjaśnia Monika Czech-Tańczuk.

Wyższe są także udzielane dotacje. Dofinansowanie wynosi odpowiednio: 7 tys. zł dla osób fizycznych i 14 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych na zakup i instalację nowego kotła gazowego (dotychczas można było się starać o zwrot maksymalnie 60 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 tys. zł dla osób fizycznych i 10 tys. zł dla wspólnot). Program zakłada też dopłatę 7 tys. zł dla osób fizycznych, które zdecydują się podłączyć do sieci ciepłowniczej w zabudowie jednorodzinnej oraz nawet 20 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych na budowę węzłów cieplnych.

Przeczytaj też: Opole zbuduje sieć monitorującą powietrze

Dotację można przeznaczyć na zmianę źródła ciepła opartego na paliwie stałym na źródło proekologiczne (czyli np. gazowe, elektryczne, olejowe, kotły na paliwo stale spełniające standard emisyjny zgodny z 5 klasą, czy montaż pompy ciepła), zakup i montaż proekologicznego systemu ogrzewania dla nowo wzniesionego budynku jednorodzinnego czy instalację kolektorów słonecznych lub pomp ciepła do podgrzewania wody użytkowej.

O dofinansowanie według nowych zasad można się będzie starać od 1 sierpnia.

- Dlatego osoby, które planują zmianę ogrzewania, prosimy, by poczekały aż nowy program wejdzie w życie. Ci mieszkańcy, którzy już rozpoczęli albo zrealizowali takie inwestycje, a planują złożenie wniosków o dofinansowanie (według starych zasad - red.), muszą to zrobić do 31 sierpnia - mówi Monika Czech-Tańczuk.

Wnioski można otrzymać i potem składać w Urzędzie Miasta Opola w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, pl. Wolności 7-8, III piętro, pok. 319. W realizację programu włączyła się Spółka ECO S.A., która m.in. bezpłatnie pomoże mieszkańcom w doborze nowego źródła ciepła.

Zobacz też: Wicemarszałek Antoni Konopka o uchwale smogowej

Anna Grudzka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.