Weronika Stanik z Torunia wśród Ośmiu Wspaniałych w Polsce!

Czytaj dalej
Fot. Nadesłana
Paulina Błaszkiewicz

Weronika Stanik z Torunia wśród Ośmiu Wspaniałych w Polsce!

Paulina Błaszkiewicz

Szesnastolatka z Torunia znalazła się w ścisłym finale 27. Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” 2020/2021. Wyróżniani są w nim młodzi ludzie, angażujący się w pomoc drugiemu człowiekowi. Weronika Stanik w pomoc dla innych angażuje się od dziecka.

Toruń do konkursu "Ośmiu Wspaniałych" przystąpił w 1994 roku i nieprzerwanie każdego roku Wydział Edukacji UMT i Młodzieżowy Dom Kultury są bezpośrednio zaangażowani w jego organizację. Weronika Stanik jest siódmą ogólnopolską Wspaniałą! Na przestrzeni 25 lat tytuł Wspaniałego Polski zdobyli:

- W tym roku dołączyła Weronika Stanik. W ciągu 25 lat wybrano 118 Wspaniałych Torunia - wymienia Ewa Skonieczka, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu.

Pomaga od dziecka

Weronika Stanik ma 16 lat i jest uczennicą drugiej klasy VII LO w Toruniu. Od dzieciństwa jest zaangażowana w terapię swoich dwóch niepełnosprawnych braci. W szkole podstawowej brała udział w wielu akcjach charytatywnych, m.in. Szlachetna Paczka, zbiórki w supermarketach dla Banku Żywności, przygotowanie fantów na rzecz koncertów charytatywnych. Będąc w VII kl. rozpoczęła współpracę z Pracownią Wczesnego Wspierania Rozwoju AIM w Toruniu, gdzie pomagała przy hipoterapii niepełnosprawnych dzieci w Różankowie. Później przygotowywała materiały niezbędne do prowadzenia terapii małych dzieci, pomagała w prowadzeniu zabaw i gier terapeutycznych oraz była odpowiedzialna za dezynfekcję sprzętu. W wakacje 2019 roku opiekowała się dwójką małych dzieci sąsiadów, chorujących na autyzm oraz zespół Aspergera i ADHD.

Ma wiele talentów

Nastolatka, która została laureatką ogólnopolskiego konkursu marzy o tym, by w przyszłości zostać pedagogiem specjalnym, choć ma wiele zainteresowań. Jest utalentowana plastycznie i muzycznie, co również wykorzystuje przy niesieniu pomocy. Organizuje np. występy artystyczne, tworzy plakaty, fanty, czy ozdoby świąteczne. Weronika też udział w pracach na rzecz szkolnej biblioteki, prowadziła szkolny koncert charytatywny „Dla Pawła”, w którym wzięło udział wielu młodych toruńskich artystów. Najbardziej dumna jest z realizacji swojego projektu społecznego na platformie Zwolnieni z Teorii. Był to Bal Karnawałowy dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, który odbył się w styczniu 2020 r. w siedzibie Fundacji Ducha w Toruniu. Na ten cel pozyskała partnerów i sponsorów, koordynowała wszystkimi pracami oraz zajmowała się promocją balu.

- Efekt jej pracy zyskał ogromne uznanie! I tak zaczęła się jej współpraca z Fundacją Ducha, gdzie spędzała wiele czasu z podopiecznymi fundacji, odpowiadała też za porządek w pracowniach. Podczas koncertu charytatywnego „Dla Ducha”, który odbył się w toruńskim Dworze Artusa, była odpowiedzialna za licytacje darów - pisze o swojej podopiecznej Ewa Skkonieczka, dyrektorka MDK-u.

Weronika jest wolontariuszką Klubu „Ośmiu” w toruńskim MDK od dwóch lat. Brała udział, m.in. „Wieczorze dla seniorów”, akcji charytatywnej „Dla Pauliny”, Toruńskim Balu Integracyjnym „Gwiezdne Wojny”, akcji „Serce dla Seniora” jaką było szycie poduszek, czy zbiórce środków czystości dla starszej pani.

Wolontariuszka na medal

Nastolatka z Torunia chętnie angażuje się w pomoc seniorom. Nawet w pandemii dołączyła do akcji “Wspieraj seniora”. Na co dzień uwielbia sport, gra rekreacyjnie w siatkówkę, koszykówkę oraz biega terenowo. Poszukuje też nowych alternatywnych form pomocy. Efekty terapii rodzeństwa rozbudziły w niej chęć pomocy osobom z dysfunkcjami.

Paulina Błaszkiewicz

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.