Wakacje ze zdrowym rozsądkiem

Czytaj dalej
Marzena Smoręda

Wakacje ze zdrowym rozsądkiem

Marzena Smoręda

Polski Bałtyk, góry i jeziora będą w tym roku przeżywać w sezonie wakacyjnym najazd turystów, ale strach przed terrorystami nie powstrzyma nas jednak przed zagranicznymi wyjazdami na urlop.

Na topie zagranicznych kierunków, w które mieszkańcy regionu świętokrzyskiego wyruszą w tym roku na wakacje, jest Grecja. Wypoczywać też będą na pięknych plażach Bułgarii, w Hiszpanii i nie zważając na niebezpieczeństwo zamachów w... Turcji. W Polsce oblegane będą bałtyckie plaże, górskie szlaki i kurorty nad jeziorami.

Króluje Grecja
- Króluje Grecja. Przede wszystkim piękne wyspy, jak Kreta, Rodos czy Kos, ale także bardzo modna, choć niekoniecznie tania w tym sezonie wyspa Mykonos. Więcej turystów wypoczywać też będzie w tym sezonie na kontynentalnej Grecji, chociaż tam nie ma tak dobrych warunków dla rodzinnych wczasów. Grecja od kilku lat przeżywa rekordy popularności, bo rozpieszcza wspaniałym klimatem, atrakcjami turystycznymi i wspaniałą kuchnią, trunkami oraz gościnnością mieszkańców. Na drugim miejscu jest Bułgaria. Ma wspaniałe, szerokie i słoneczne plaże, choć stare hotele pozostawiają już dzisiaj sporo do życzenia. Ze względu na bliską odległość i bezpieczeństwo wyjazdu ma wciąż wielu zwolenników. Wyjeżdżać też będziemy do Hiszpanii, która jednak jest dla nas dość droga.

Wracamy do Turcji
Co ciekawe, do łask turystów wraca Turcja, która w ubiegłym sezonie w niektórych miejscach była wręcz opustoszała ze względu na incydenty terrorystyczne. Nie zważając na komunikaty ministerstwa, ostrzegające przed niebezpieczeństwem wyjazdów w tamte strony, turyści chętnie rezerwują wyjazdy do pięknych tureckich kurortów. Mam wrażenie, że przyzwyczaili się już do informacji o zamachach, niebezpieczeństwie i znieczulili się na takie sytuacje. Z drugiej strony, ostrzega się oficjalne przed Turcją, gdzie w tej chwili nic się nie dzieje, a nic nie mówi się o Anglii, Francji, Niemczech, gdzie do zamachów dochodzi bardzo często i mimo to nie powstrzymuje to ludzi przed wyjazdami. Przez trzy ostatnie lata panowała pewna histeria związana z zagranicznymi wyjazdami, teraz niebezpieczeństwo jakby nam zobojętniało. Kuszą nas przede wszystkim luksusowe i zadziwiająco tanie warunki pobytu. Tak ekskluzywnych hoteli, bardzo dobrze strzeżonych i zabezpieczonych, jak w Turcji, nie ma nigdzie w basenie Morza Śródziemnego. Ciekawostką w tym roku jest też mniejszy nacisk na wypoczynek w wersji all inclusive. Wiele osób przekonało się już, że ta wygodna forma wyżywienia niesie jednak sporo niebezpieczeństw, choćby w postaci dodatkowych kilogramów po urlopie, ale i nie pozwala na smakowanie regionalnych kuchni. Jesteśmy bardziej ciekawi świata i jego atrakcji. Zamawiamy więc na przykład wypoczynek tylko ze śniadaniem - mówi Izabela Kołłb-Sielecka, właścicielka Biura Podróży Centrum Last Minute w Kielcach.

Wakacje na krańcu świata
Nadal modne i popularne są wyjazdy w egzotyczne strony świata, jak: Bali, Karaiby, Dominikana, Kuba. - Ale w tamtych stronach trwa teraz pora deszczowa, więc klienci wykupują wyjazdy na miesiące jesienno-zimowe i na ten termin przesuwają swoje urlopy - mówi Izabela Kołłb-Sielecka.

Bałtyk, góry i jeziora
I w tym roku ogromna większość mieszkańców Świętokrzyskiego wakacje spędzi w kraju. Oblegane będą plaże nad Bałtykiem, szlaki turystyczne w górach, miejscowości wypoczynkowe nad jeziorami. - Polska jest dla nas gwarantem bezpieczeństwa, trudno więc dziwić się, że w ogromnej większości spędzać będziemy urlopy w kraju. Ale jeśli chodzi o ceny wypoczynku, to warto dobrze skalkulować, gdzie urlop będzie nas kosztować mniej. Wakacje za granicą często wypadają znacznie taniej niż nad polskim morzem, a komfort zakwaterowania, wypoczynku, atrakcji wypada zdecydowanie na korzyść zagranicznych kurortów - dodaje znana globtroterka.

Wyjazd ze zdrowym rozsądkiem
Jak przygotować się do wyjazdu? - Przede wszystkim trzeba sprawdzić wcześniej ważność dokumentów potrzebnych do wyjazdu, czyli paszportu i dowodu osobistego. W wakacje są bowiem dłuższe kolejki do ich wyrobienia. Ważne są kwestie bezpieczeństwa w regionach, do których wyjeżdżamy, ale to na bieżąco śledzą już biura podróży. Nade wszystko jednak ważne jest, by nie wyjeżdżać indywidualnie, samotnie, nie eksperymentować z nieznanymi biurami podróży, kierunkami. Lepiej jest udać się na zorganizowany wypoczynek, pozostawiając rodzinie informację o miejscu i terminie pobytu - informuje Izabela Kołłb-Sielecka.

Marzena Smoręda

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.