Krzysztof Strauchmann

W Prudniku ludzie nie chcą mieszkać obok spalarni słomy

Elektrociepłownia kiedyś należała do prudnickiego Froteksu. Od 2011 roku jest w rękach spółki z województwa śląskiego. Elektrociepłownia kiedyś należała do prudnickiego Froteksu. Od 2011 roku jest w rękach spółki z województwa śląskiego.
Krzysztof Strauchmann

Firma z województwa śląskiego chce przebudować starą ciepłownię Froteksu w Prudniku. Ma tu powstać elektrownia opalana słomą. - Nie chcemy więcej smogu - mówią mieszkańcy i zbierają podpisy pod protestem.

Spółka „Elektrownia Prudnik”, należąca do śląskich udziałowców, wystąpiła do burmistrza o wydanie decyzji środowiskowej. Trzeba w niej określić warunki budowy i użytkowania projektowanej elektrowni. Burmistrz Prudnika najpierw poprosił o przedstawienie raportu, jak uruchomienie elektrowni wpłynie na środowisko. Z dokumentu, przygotowanego przez firmę Investeko ze Świętochłowic, wynika, że wpływ elektrowni na ludzi będzie mały, nie przekroczy żadnych norm dopuszczonych w przepisach. Firma uważa wręcz, że nastąpi redukcja zanieczyszczeń w mieście. Dlaczego? Bo zamiast starych trzech kotłów węglowych, jakie stoją tu od czasu Froteksu, inwestor zainstaluje jeden nowy kocioł opalany biopaliwem, czyli słomą. Problem w tym, że stare kotły nie działają od 2010 roku, gdy Froteks zakończył działalność. I mieszkańcy przyzwyczaili się, że ciepłownia już nie dymi.

 • Dokumenty w tej sprawie niebawem będą dostępne  w urzędzie dla wszystkich zainteresowanych.
 • Będzie też czas na składanie wniosków.
 • A mieszkańcy już rozpoczęli akcję zbierania podpisów pod  protestem przeciwko elektrowni.
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Krzysztof Strauchmann

Jako dziennikarz zajmuję się wszystkimi wydarzeniami związanymi z powiatem nyskim i prudnickim. Piszę reportaże o ciekawych ludziach, interesuję się życiem społecznym i gospodarczym, zachęcam do uprawniania turystyki. Interesuję się historią regionu, zwłaszcza tą najnowszą. Staram się dostrzegać przemiany we współczesnym świecie. Zależy mi na tym, aby dotrzeć do dociekliwego Czytelnika z interesującym tematem w ciekawej formie.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.