Edyta Hanszke

W Opolu ruszyła infolinia antysmogowa. Uruchomiła ją Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza

W Opolu ruszyła infolinia antysmogowa. Uruchomiła ją Fundacja Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza Fot. Archiwum
Edyta Hanszke

Informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w Opolu można uzyskać codziennie w godzinach od 8.00 do 10.00 pod numerem telefonu 789 030 988.

Uruchomienie infolinii to pierwsze dziecko Fundacji Jarosława Pilca dla Czystego Powietrza. Infolinia działa od soboty i - jak mówi Jarosław Pilc - codziennie dzwoni na nią od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

- To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na takie informacje, szczególnie wśród ludzi starszych - wyjaśnia Jarosław Pilc, założyciel i fundator fundacji. - Takie sygnały otrzymywaliśmy już wcześniej podczas spotkań z seniorami, m.in. w Domu Złotej Jesieni w Opolu.

O skuteczne informowanie osób starszych i niepełnosprawnych, nie mających dostępu do internetu czy nie potrafiących z niego korzystać apelują od dawna działacze Opolskiego Alarmu Smogowego, do której należy także Jarosław Pilc. Podczas ogłoszonej w ubiegłym tygodniu konferencji przypomnieli oni m.in. o tym postulacie.

Celem fundacji jest utworzenie regionalnego centrum edukacji ekologicznej. - Edukacja, której celem ma być poprawa jakości powietrza, została wpisana w uchwalonym niedawno przez sejmik województwa opolskiego Programie Ochrony Powietrza - mówi Jarosław Pilc.

Pilc liczy, że uda mu się namówić do współpracy z fundacją i finansowania jej działań samorządy i przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie.

- Na razie w prace zaangażowanych jest sześciu wolontariuszy i ja - mówi Jarosław Pilc. - Docelowo stery kierowania fundacją przekażę Natalii Barczyk, która jest dyrektorem.

Pilc podkreśla, że jego nazwisko w nazwie fundacji pojawiło się po tym, jak sąd nie zgodził się na rejestrację nazwy "Fundacji dla Czystego Powietrza" jako mało unikalnej (istniała obawa, że taka nazwa jest już gdzieś zarejestrowana).

- Sądzę, że dwa lata mojej aktywności na rzecz ochrony przyrody są pewnym argumentem za tą nazwą, z drugiej strony umieszczenie mojego nazwiska w nazwie fundacji zobowiązuje - wyjaśnia Jarosław Pilc.

Zapowiada on, że fundacja jest w stanie już na starcie rozszerzyć działalność infolinii przez wydłużenie jej godzin pracy czy udzielanie informacji o stanie powietrza w całym województwie. Do tego potrzeba jest jednak większa liczba wolontariuszy i źródła finansowania.

Na razie działalność prowadzona jest za pieniądze, które wyłożył fundator.

Edyta Hanszke

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nto.pl

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Pro Media Sp. z o.o.