W Opolu powstanie nowe więzienie. Co ze starym?

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Świderski
Sławomir Draguła

W Opolu powstanie nowe więzienie. Co ze starym?

Sławomir Draguła

Budowa nowego zakładu karnego ma kosztować 250 mln zł. Obiekt miałby powstać na obrzeżach Opola.

Budowę nowego zakładu karnego w Opolu dla nawet 650 osadzonych przewiduje “Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 - 2020”, który obowiązuje od 1 stycznia tego roku. Jego autorem jest Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i opolski poseł Solidarnej Polski. Dziś w opolskim zakładzie karnym i areszcie śledczym przebywa prawie 400 osób.

- Ale na pewno nie na terenach włączonych do miasta 1 stycznia 2017 roku - podkreśla Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Opolu.

Natomiast dotychczasowy zakład karny przy ul. Sądowej byłby zlikwidowany. Koszt budowy nowego zakładu karnego oszacowano na prawie 250 milionów złotych, a pieniądze mają pochodzić z budżetu państwa.

- Z uwagi na to, że po wejściu w życie ustawy nie zapadły w tej sprawie wszystkie niezbędne decyzje, nie udzielam szczegółowych informacji w tym zakresie - mówi podporucznik Katarzyna Idziorek, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Opolu.

Dziś w okręgu opolskim Służby Więziennej funkcjonuje osiem zakładów karnych, trzy areszty śledcze i dwa tzw. oddziały zewnętrzne. To w sumie 4645 miejsc.

- Obecnie w naszych jednostkach przebywa 3995 osadzonych - dodaje Katarzyna Idziorek.

Zakłady karne usytuowane są w: Brzegu, Głubczycach, Kluczborku, Nysie, Opolu, Strzelcach Opolskich (nr 1 i nr 2) oraz w Sierakowie Śląskim. Areszty śledcze znajdują się w Kędzierzynie-Koźlu, Opolu i Prudniku. Natomiast oddziały zewnętrzne są w Grodkowie oraz w Turawie.

Urzędnicy przekonują, że na razie za wcześnie mówić, co mogłoby powstać w budynkach przy ul. Sądowej i Partyzanckiej. Oba są własnością Skarbu Państwa, a sama budowa nowego zakładu karnego potrwa kilka lat. Jedno jest pewne - co by tam nie powstało, będzie trudno to zrealizować. Dlaczego?

- Budynki te wpisane są do rejestru zabytków - mówi Iwona Solisz, opolski wojewódzki konserwator zabytków. - I tylko minister kultury mógłby je z tej listy skreślić. Oczywiście, musiałby to argumentować tym, że obiekt nie przedstawia już wartości zabytkowych, architektonicznych, czy historycznych, które spowodowały, że na tę listę kiedyś trafił.

W związku z tym wyburzenie starego więzienia jest praktycznie niemożliwe, trudna będzie również jego generalna przebudowa.

- Wnętrza, czyli cele albo korytarze też przedstawiają wartość historyczną - mówi konserwator zabytków.

“Program modernizacji Służby Więziennej w latach 2017 - 2020” przewiduje również doposażenie i dofinansowanie służby więziennej. Chodzi między innymi o dozbrojenie funkcjonariuszy w nowoczesną broń, zakup samochodów, podwyżki dla pracowników (średnio o 250 zł w 2017 i 300 zł w 2019 roku), remonty aresztów śledczych i więzień.

Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.