W opolskich aptekach brakuje coraz więcej leków. W ministerialnym wykazie są już takie 422 pozycje

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Tomasz Kapica

W opolskich aptekach brakuje coraz więcej leków. W ministerialnym wykazie są już takie 422 pozycje

Tomasz Kapica

Są problemy z kupnem niektórych leków przeciwzakrzepowych, na tarczycę czy cukrzycę. Lista trudno dostępnych medykamentów urosła w ciągu zaledwie dwóch miesięcy o 70 pozycji.

Józef Murasz (62 l.) z Kędzierzyna-Koźla choruje na serce. Przyjmuje leki, które mają go uchronić między innymi przed udarem niedokrwiennym mózgu, który prowadzi do kalectwa a nawet śmierci. - Mam przepisany lek o nazwie Pradaxa. Niedawno miałem problem z jego kupnem i to w kilku aptekach - opowiada pan Józef. - Nie mogę przerwać przyjmowania tego specyfiku, bo grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na szczęście udało się go zamówić, ale nie było to łatwe. W aptekach słyszałem jednak, że jest jakiś kryzys związany z dostępnością niektórych medykamentów.

Lista tzw. „leków zagrożonych brakiem dostępności” jest jawna i aktualizowana co dwa miesiące. Na wykaz przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia trafiają preparaty, z zakupem których mają trudności pacjenci, bo brakuje ich w co najmniej 5 proc. aptek w danym województwie.

W ciągu niespełna pół roku liczba deficytowych produktów wzrosła o ponad 100 produktów do rekordowego poziomu. W ministerialnym wykazie są już 422 pozycje.

W sumie chodzi o 50 rodzajów różnych leków o zmiennych dawkach i wielkościach opakowań. W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, teraz zaczyna również brakować popularnych zamienników.

Dlaczego spis deficytowych leków jest tak długi?

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Tomasz Kapica

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.