Małgorzata Oberlan

W obliczu koronawirusa: tak pomaga biznes. Przedsiębiorcy dają hale, pieniądze, sprzęt

W obliczu koronawirusa: tak pomaga biznes. Przedsiębiorcy dają hale, pieniądze, sprzęt
Małgorzata Oberlan

Przemysław Termiński przekazał wojewodzie do dyspozycji jedną z hal swojej fabryki w Ostaszewie. To lokalny przykład odpowiedzialności biznesu. Podobnych gestów w regionie i kraju przybywa.

Przemysław Termiński to były senator, w Toruniu najbardziej znany ze swego zaangażowania w sport żużlowy. Przede wszystkim jednak to doświadczony przedsiębiorca. Jeden ze swoich biznesów zlokalizował w Ostaszewie (gmina Łysomiec), w podstrefie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tutaj ma fabrykę pelletu.

Były senator podarował fabryczną halę

Kilka dni Termiński zaoferował wojewodzie kujawsko-pomorskiemu jedną z fabrycznych hal do dyspozycji. To gest odpowiedzialności i pomocy w obliczu zagrożenia koronawirusem. Hala może posłużyć jako miejsce kwarantanny, gromadzenia sprzętu czy ludzi, nawet lądowisko dla helikopterów medycznych (dach).

Hala w Ostaszewie ma łączną powierzchnię 35 tysięcy metrów kwadratowych. Do dyspozycji wojewody oddanych zostało 20 tys. mkw., a od 1 czerwca - kolejne 15 tysięcy. Hala jest uzbrojona, z dostępem do dróg publicznych; jej pomieszczenia są wentylowane. Atutem jest także to, że w pobliżu można bez trudu przygotować lądowisko dla śmigłowców. W sąsiedztwie nie ma zabudowań mieszkalnych, dzięki czemu można ją stosunkowo łatwo odizolować, ustanowiajac strefę zamkniętą.

W kontekście możliwego rozwoju epidemii wirusa COVID-19 również na obszarze Torunia oraz całego województwa kujawsko-pomorskiego informuję, iż mogę udostępnić nieodpłatnie niniejsze hale do dyspozycji władz państwowych i samorządowych w razie potrzeby zorganizowania dodatkowych szpitali, izb przyjęć czy pomieszczeń sanitarnych lub każdym innym celu wymuszonym potrzebami wynikającymi z epidemii koronawirusa – napisał Przemysław Termiński w liście do wojewody Mikołaja Bogdanowicza.

Co znajdziemy na mapie wsparcia?

Podobnych gestów i realnego wsparcia w obliczu zagrożenia przybywa w kraju każdego dnia. Forum Odpowiedzialnego Biznesu wystartowało z akcją #BiznesReagujeOdpowiedzialnie, by pokazać pozytywne przykłady działania firm w czasie walki z epidemią koronawirusa.

Znaleźliśmy się w bezprecedensowej sytuacji. Niezależnie od dalszych scenariuszy, opinie ekspertów, ale i powszechne odczucia są zgodne: ten czas zmieni świat i nasze życie. Nadzieję budzi to, jak wiele widzimy dziś przykładów solidarności, empatii i odpowiedzialności. Zwykłych ludzi, organizacji pomocowych i biznesu - podkreśla Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Forum Odpowiedzialnego Biznesu publikuje i aktualizuje ciągle mapę wsparcia. Co już na niej znajdziemy? Na przykład pakiet pomocowy BGK dla firm w związku z koronawirusem, wspracie koncernu PGNiG dla Narodowego Funduszu Zdrowia (dzięki niemu - większa liczba konsultantów na infoliniach), ufundowanie sprzętu medycznego przez PZU, przekazanie 5 mln zł przez Grupę Lotos na walkę z koronawirusem, a także 1,5 mln zł of firmy Enea na pomoc szpitalom.

Zarządzanie swoim wpływem na otoczenie i odpowiedzialność za społeczeństwo, w tym za pracowników, dostawców czy partnerów biznesowych, ale także zobowiązaniami wobec najszerszego kręgu interesariuszy, całego społeczeństwa, to dziś najcenniejsza aktywność - zaznacza Marzena Strzelczyk z Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Dodajmy, że Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna także prowadzi akcję koordynowania, zachęcania i nagłaśniania podobnych praktyk. Każdy taki gest solidarności biznesu jest na wagę złota: niezależnie, czy dotyczy sprzętu, nieruchomości, ludzi czy sum pieniędzy.

Małgorzata Oberlan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.