W Koszalinie jest praca dla skazanych

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Boroń

W Koszalinie jest praca dla skazanych

Joanna Boroń

Ponad 60 procent osadzonych w Koszalinie pracuje, to jeden z najwyższych wyników w kraju. Ten wynik mógłby być jeszcze lepszy.

14 firm daje pracę osadzonym w Koszalinie. Przedstawiciele pracodawców spotkali się wczoraj w Zakładzie Karnym na spotkaniu podsumowującym rządowy program „Praca dla więźniów”.

Pracują ci, którzy chcą

Według statystyk w Koszalinie pracuje ponad 60 procent osadzonych. To znakomity wynik, lepszy ma tylko Lublin i Poznań. Dyrektor koszalińskiego zakładu karnego Wiesława Panaszewska podkreślała podczas spotkania, że praca to ustawowy obowiązek więźniów, a zadaniem służby więziennej jest zapewnienie im pracy. W teorii wszyscy ci, którzy pracować chcą oraz spełniają warunki, mogą taką pracę dostać.

W realiach koszalińskiego zakładu pracy jest więcej niż skazanych, którzy mogliby ją podjąć. Choć po wyroku Trybunału Konstytucyjnego sprzed siedmiu lat, który nakazał by więźniów obejmowały przepisy o płacy minimalnej, pracodawcom zatrudnianie osadzonych już tak bardzo się nie opłaca. Jak mówili wczoraj więzień bywa „drogim” pracownikiem.

- Tym bardziej należy doceniać te firmy, które współpracują z nami od lat - podkreślała dyrektor Panaszewska.

Jedną z takich firm jest firma Hako Technology. Jej prokurent Zdzisław Zakrzewski za wieloletnią współpracę z Zakładem Karnym oraz pomoc skazanym, którzy opuszczają mury więzienia, otrzymał wczoraj odznaczenie. - Więźniowie to dobrzy pracownicy. Nie możemy narzekać - mówił. - Niektórzy z nich pracują u nas także po odsiedzeniu wyroku. Czasem kilka tygodni aż nie znajdą pracy w swoim zawodzie, czasem dłużej.

Pracy będzie więcej

Wszystko wskazuje na to, że pracy dla osadzonych będzie jeszcze więcej.

Na terenie zakładów karnych mają powstać hale produkcyjne, w których przedsiębiorcy będą mogli zlecać produkcję. W naszym okręgu takich hal ma być aż pięć. Zakłady karne szukają firm zainteresowanych taką formą współpracy. - Czekam na listy intencyjne od firm - zachęcała podczas spotkania Wiesława Panaszewska.

Mniej za pracę

Podsumowanie programu zbiegło się w czasie ze zmianą przepisów dotyczących wypłat dla więźniów - podniesiono tzw. potrącenia na fundusz aktywizacji skazanych. Oznacza to, że więźniowie za swoją pracę od kwietnia dostaną mniej. Czy to wpłynie na ich zaangażowanie? Czas pokaże.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Pro Media Sp. z o.o.