W kolejce do lekarza specjalisty

Czytaj dalej
Fot. Fot. Archiwum polska press
Hanna Walenczykowska

W kolejce do lekarza specjalisty

Hanna Walenczykowska

Do niektórych przychodni pacjenci ustawiają się w kolejce od godziny 4.30. Do 
innych mogą dostać się bez kłopotów i prawie bez czekania.

Kolejki do lekarzy specjalistów, to – niestety – codzienność. Pacjenci czekają miesiącami, by móc uzyskać poradę lekarza specjalisty. Kilka dni temu pewien poirytowany internauta zamieścił na portalu społecznościowym taki wpis: 
- „Godzina 4.30 przed przychodnią i już komplet pacjentów. Stałem od 4.15, by dostać się dziś z Antkiem do okulisty.”

Na drzwiach przychodni wywieszono kartkę informującą o tym, że zarejestrowano do okulisty dwie osoby dorosłe i troje dzieci. W ten sposób limit wizyt opłacanych przez NFZ został wyczerpany.

Zapytaliśmy więc w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy o to, czy pacjenci składają oficjalne skargi. Pytanie rozszerzyliśmy również o kolejki do lekarzy ortopedów, ponieważ i tym przypadku czas oczekiwania jest bardzo długi.

Pacjenci się nie skarżą

- Od początku roku nie wpłynęła do naszego oddziału ani jedna skarga dotycząca zbyt długiego czasu oczekiwania do poradni okulistycznej lub ortopedycznej – zapewniła „Express Bydgoski” Barbara Naworocka, rzecznik K-P OW NFZ w Bydgoszczy i dodała, że pracownicy oddziału sprawdzili telefonicznie okresy oczekiwania.

Okazało się, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w Mogilnie pacjenci (przypadki stabilne) przyjmowani są do lekarza okulisty na bieżąco, a we Włocławku po kilku dniach. Natomiast przypadki pilne na bieżąco przyjmują okuliści w Toruniu.

W Bydgoszczy trzeba czekać. I tak; dane zebrane w miniony piątek wskazują na to, że najkrócej (przypadki stabilne), bo do 1 stycznia 2018 roku trzeba czekać w poradni „Intercor”, w poradni „Gryf-Med” można zarejestrować się na 5 stycznia 2018 roku, a w przychodni „Bartodzieje” na 1 lutego 2018. Natomiast przypadki pilne rejestrowane są w tych przychodniach na bieżąco.

Pacjenci, którzy liczą na pomoc ortopedy najszybciej zarejestrują się na wizytę w poradni przyszpitalnej w Świeciu (29 września). Natomiast w granicach miasta Bydgoszczy najkrócej będą czekać na wizytę w przychodni „Leśna” (18 września). Wrześniowe terminy obowiązują też w centrum rehabilitacji przy Markwarta oraz przychodni „Nad Brdą”. Przypadki pilne „załatwiane” są w czasie do dwóch tygodni.

Prawo wyboru lekarza

- Przypominam, iż pacjent ma prawo wyboru spośród wszystkich poradni, które mają podpisaną umowę z NFZ - podkreśla Barbara Nawrocka. - W razie wątpliwości co do czasu oczekiwania lub niemożności sprawdzenia, gdzie są najkrótsze kolejki, pacjent zawsze ma prawo skontaktować się z Funduszem, w celu uzyskania interesującej go informacji.
Informacje dostępne są też na www.swiatprzychodni.pl.

Pacjent zawsze ma 
prawo skontaktować się z NFZ, w celu 
uzyskania interesującej go informacji.

Hanna Walenczykowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.