W 20 miesięcy zbudują osiedle mieszkań komunalnych w Sosnowcu przy ulicy Traugutta

Czytaj dalej
Anna Dziedzic

W 20 miesięcy zbudują osiedle mieszkań komunalnych w Sosnowcu przy ulicy Traugutta

Anna Dziedzic

Cztery nowe bloki komunalne staną w 20 miesięcy w Sosnowcu przy ulicy Traugutta. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Sosnowiec ma obecnie 200 mieszkań komunalnych na swoim terenie. To ani dużo ani mało, faktem jest, że w ostatnich latach takich mieszkań nie przybywało.

- W naszym mieście osoba, która spełnia wszystkie warunki, by dostać takie mieszkanie, czeka na nie najwyżej rok - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego.

ZOBACZCIE, JAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY BLOKI

Plany budowy nowego osiedla od kilku lat

Inwestycję przy ulicy Traugutta planowano już od kilku lat. W sumie mają tam stanąć cztery, czteropiętrowe bloki. Cale osiedle to 96 mieszkań o różnej powierzchni.

[polecane]19857377,19860691,19853375,19832957;1;Nie przegap[/polecane]

Inwestorem jest Miejski Zakład Zasobów lokalowych, którego w procedurze przetargowej reprezentuje gmina. Nowe budynki zaprojektowała pracownia architektoniczna MIZAWA z Sosnowca. W Sosnowcu rocznie przekazywanych jest od 200 do 250 mieszkań komunalnych.

Inwestycja na Traugutta obejmuje cztery budynki mieszkalne, wielorodzinne, pięciokondygnacyjne wraz z zagospodarowaniem terenu. To łącznie 96 mieszkań. Będzie też plac zabaw. Na parterze przewidziano mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych lub starszych, tzw. mieszkania senioralne.

Ze względu na skomplikowane warunki gruntowe (uskok tektoniczny) zrezygnowano z parkingów podziemnych na rzecz garaży w przyziemiach budynków.

To będą energooszczędne bloki komunalne

Budynki przy Traugutta są zaprojektowane jako obiekty energooszczędne. Zostaną tam zastosowane systemy ekologicznego wspomagania układów instalacyjnych, np. części wspólne budynków zasilane będą przy pomocy energii słonecznej - paneli fotowoltaicznych.

Całe osiedle zostanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewidziano specjalne podjazdy do budynków, specjalne rampy i duże windy oraz strefę rekreacji dla mieszkańców.
[promo]2463;1;Rozwiąż i poznaj swój wynik[/promo]

W Sosnowcu sporo się buduje

W Sosnowcu nowe bloki i osiedla powstają jak grzyby po deszczu. Deweloperzy budują praktycznie w całym mieście. Nowe bloki i osiedla powstały m.in. w Milowicach, na Pogoni czy Zagórzu. Ostatnio zaczęto budować osiedle Hello Zagórze. Po sąsiedzku już wcześniej wyrosło osiedle Nowe Zagórze.

Młodzi i zdolni dostaną lokum

W Sosnowcu od kilku lat funkcjonuje program „Mieszkanie dla absolwenta”. Kolejni absolwenci studiów wyższych o kierunkach zgodnych z wymaganiami rynku pracy (medycyna czy inżynieria) mogą w Wydziale Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego (ul. Mościckiego 14, I piętro, pokój nr 115) składać kolejne wnioski. Urzędnicy rozpatrują je zgodnie z wytycznymi programu. Takie mieszkania pojawiły się m.in. w wyremontowanej przez miasto kamienicy przy ulicy Kołłątaja.

[polecane]19384935,19708471,19863145,5830960;1;Zobacz koniecznie[/polecane]

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Pro Media Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Pro Media Sp. z o.o.